Trvalejší a místy i vydatný déšť hlásí ČHMÚ hlavně ve východní polovině Česka v sobotu a v neděli. Výstraha před velmi vydatným deštěm na Šumpersku a Jesenicku platí od páteční půlnoci do nedělní 18. hodiny.

„Celkový srážkový úhrn se bude pohybovat od 40 do 70 mm za 42 hodin. V oblasti Jeseníků očekáváme v sobotu a v neděli velmi vydatný déšť s celkovým úhrnem kolem 90 mm za 42 hodin,“ varoval ČHMÚ.

Hladiny řek se mohou zvednout

Při takto vydatném dešti hrozí zvýšený odtok vody z krajiny, riziko podmáčení a následných sesuvů nebo snížení stability stromů v podmáčené půdě. „Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst,“ připomněli meteorologové.

Na velmi vydatný déšť mohou od sobotního odpoledne reagovat toky odvodňující Jeseníky vzestupem na první stupeň povodňové aktivity. Při takové situaci se ještě voda nevylévá z břehů.

Výstraha před vzedmutím hladin v některých profilech platí pro oblast Jeseníků od sobotního poledne do nedělního poledne. „Situaci budeme upřesňovat během sobotního rána,“ informoval ČHMÚ.

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před velmi vydatným deštěm, který hrozí hlavně v Jeseníkách. Hladiny toků se zvednou, může být dosaženo povodňového stupně.Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před velmi vydatným deštěm, který hrozí hlavně v Jeseníkách. Hladiny toků se zvednou, může být dosaženo povodňového stupně.Zdroj: zdroj: ČHMÚ