Radní tak využijí padesát milionů, které v rámci šetření vzali svým jednotlivým odborům. Odborníci však upozorňují, že by se kraj měl zaměřit na programy, které již nezajišťuje stát.

Podporu topení na biomasu i zateplení domů totiž umožňují příslušná ministerstva. „Chceme snížit dopad finanční krize na život v Olomouckém kraji. Ve spolupráci s hospodářskou komorou kraje a s úřady práce jsme vypracovali plán na podporu ekonomiky,“ informoval Pavel Horák, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství.

Kraj určil tři typy konkrétních příspěvků lidem a firmám na svém území. Jedná se o dotaci na zateplení domů, příspěvek na pořízení obnovitelného zdroje tepla a posledním z nich jsou peníze pro malé a střední firmy na rekvalifikační programy, které nepodporuje úřad práce. „Pro nás je prioritou, aby firmy nepropouštěly, lidé měli práci a nebyli závislí na sociálních dávkách. Úřad práce však poskytuje vzdělávání pouze v souvislosti se změnou pracovní pozice a zaměstnavatele,“ poznamenal Horák.

„Příspěvek na pořízení obnovitelného zdroje, což prakticky znamená přechod z topení pevnými palivy na topení tepelným čerpadlem nebo výhřev biomasou, může být až do výše třiceti tisíc na jeden dům. Stejně vysokou dotaci nabídneme i na zateplení domů. Jednáme s Ministerstvem životního prostředí, abychom jejich plán nějak rozšířili. Snažíme se šetřit energii a zvýšit nabídku práce,“ vysvětlil Horák.

„Pokud kraj přispěje takovou částkou na zateplení, tak si myslím, že lidé se toho určitě chytnou. Peníze sice vyjdou jen na lešení kolem domu na měsíc, ale cokoli dostanou zdarma, tak se v této době hodí. My máme práce pořád dost, ale přispěje to k tomu, že budeme potřebovat více dělníků,“ řekl Rostislav Havránek, majitel olomoucké firmy, která provádí zateplování budov.

Finanční analytik Richard Klinčák však upozorňuje, že by si kraj měl dát pozor, aby zbytečně nenabízel stejné dotace jako stát. „Provoz úřadů vždy zatěžuje rozpočet krajů, proto je dobré, že začaly v této oblasti šetřit a finance využijí na rozvojové programy, které ekonomiku podpoří. Důležité však je, aby kraj vybral taková opatření, která se nebudou dublovat s těmi státními. To by pak nemělo smysl. Dobré by bylo státní programy těmi krajskými rozšířit, nebo se zaměřit na jiné oblasti,“ uvedl analytik.

Prakticky se opatření projeví také v dopravě nebo odborném poradenství osobních financí. „V oblasti dopravy chceme přidat jízdní spoje, aby mohli lidé lépe za prací dojíždět. Také chceme zprostředkovat občanům odborné poradenství pro dlužníky. Lidé si více půjčují, aniž by znali důsledky dluhů,“ popsal Horák. Příspěvky budou moci občané Olomouckého kraje čerpat dva roky.

„Do prosince tohoto roku chceme do plánu investovat pětadvacet milionů korun, v příštím roce pak dalších pětadvacet. Začít s dotacemi bychom chtěli už v červnu. V průběhu roku budeme analyzovat poptávku a podle ní zareagujeme,“ uzavřel Horák.