SPOLU v Olomouckém kraji utrpělo porážku, skončilo s pětiprocentním rozdílem v počtu hlasů druhé za ANO, které pod vedením Ladislava Oklešťka potvrdilo silnou pozici v regionu. Voliči opět kroužkovali Milana Brázdila, současného poslance a záchranáře.

Hnutí jej nabídlo voličům na šesté příčce a se ziskem 6 497 hlasů „skočil“ na druhé místo, před Jaroslava Faltýnka. Ten po čtyřech letech kandidoval v „domovském“ regionu a ve Sněmovně může pokračovat.

Vítězem voleb v kraji je i lidová strana a její předseda a lídr olomoucké kandidátky SPOLU Marian Jurečka, jenž získal 14 254 preferenčních hlasů. SPOLU má v kraji čtyři poslance, z toho tři jsou lidovci.

Jejich „skokan“ Michael Kohajda, šumperský radní, kandidující ze sedmého místa skončil čtvrtý a Karel Smetana, nasazený jako čtyřka, přeskočil v počtu preferenčních hlasů druhého Martina Majora z ODS.

Koho lidé v kraji kroužkovali? 

Nejvíc preferenčních hlasů, celkem 14 254 získal v Olomouckém kraji od voličů lídr SPOLU Marian Jurečka.
S 6 748 hlasy „poskočil“ na stejné kandidátce ze 4. na 2. místo ředitel Arcibiskupského zámeckého vinařství v Kroměříži Karel Smetana, zatímco náměstek olomouckého primátora Martin Major skončil se 6 618 preferenčními hlasy na třetím místě.
Lídr kandidátky ANO Ladislav Okleštěk získal celkem 8 466 preferenčních hlasů. Ze šestého místa na druhou pozici téže kandidátky přeskočil díky kroužkování se 6 497 hlasy Milan Brázdil.
„Dvojka“ na kandidátce ANO Jaroslav Faltýnek od voličů dostal 5 182 hlasů a byl tak třetí v pořadí.
Na kandidátce Pirátů a STAN přeskočila z pátého místa v počtu preferenčních hlasů na „jedničku“ ekonomka a prostějovská zastupitelka Hana Naiclerová, která od voličů dostala 7 855 hlasů. Lídr této kandidátky, starosta Nové Hradečné Tomáš Müller skončil s 6 461 hlasy za ní.
Lídr Svobody a přímé demokracie Radim Fiala obdržel 2 881 preferenčních hlasů. (mak)

Šokovala skokanka z páté příčky

Poraženými na celé čáře jsou v Olomouckém kraji Piráti. Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal mandát neobhájil.

Piráty voliči vykroužkovali a „dosadili“ si do Sněmovny starosty, pro které jsou letošní sněmovní volby velkým úspěchem. Před dvojku Pikala z České pirátské strany se dostala i sedmička a devítka Starostů, Eva Machová z Olomouce a Michal Ondra z Hranic.

Další z vítězů voleb, STAN získal v Olomouckém kraji dva poslanecké mandáty. Kromě lídra kandidátky Pirátů a STAN Tomáše Müllera (STAN) šokovala ziskem mandátu skokanka voleb v kraji - Hana Naiclerová z Prostějova. Koalice ji voličům nabídka na páté příčce a komunální politička a ekonomka suverénně skončila na prvním místě se ziskem 7 855 hlasů.

Jak hodnotíte výsledky voleb?

Tomáš Blumenstein, místopředseda Mensa ČR, ProstějovTomáš Blumenstein, místopředseda Mensa ČR, ProstějovZdroj: Archiv Tomáše BlumesteinaTomáš Blumenstein,
místopředseda Mensa ČR, Prostějov

Výsledek voleb mi udělal velkou radost. Nejen, že voliči dali jasně najevo, že chtějí nahradit amatérské vládnutí premiéra Babiše koalicí demokratických stran, ale samotné vítězství kandidátky Spolu má velký potenciál změnit u nás politickou kulturu. Slavit můžeme i to, že jsme se 32 let po revoluci konečně zbavili komunistů ve sněmovně. Zajímavé bylo též sledovat první vystoupení lídrů. Zatímco vítěz voleb Petr Fiala přednesl politicky vyspělý státnický proslov, ve kterém vyzval národ k soudržnosti, tak odstupující premiér Andrej Babiš se opět zmohl jen na tradiční ubohé fňukání a naznačil, že chce s pomocí prezidenta destabilizovat situaci po volbách, co nejdéle to půjde. Tak doufejme, že se mu to nepodaří.

Jiří J. K. Nebeský, podnikatel, vydavatel, publicista, HraniceJiří J. K. Nebeský, podnikatel, vydavatel, publicista, HraniceZdroj: Archiv J. NebeskéhoJiří J. K. Nebeský
podnikatel, vydavatel, publicista, Hranice

Doufal jsem v ještě lepší výsledky tohoto referenda o Andreji Babišovi. Momentálně slavím, ale reálně nečekám, že „teď už bude líp“. Jedeme dál do nejasné budoucnosti.

Vyhořela tradiční levice

Poraženou je v Olomouckém kraji celá levice. ČSSD ani KSČM neobhájily po jednom mandátu a ve Sněmovně končí.

Jeden mandát v Olomouckém kraji ztratila SPD, která obdržela 12,24 procenta hlasů, o více než procento méně proti volbám 2017. Pavel Jelínek mandát neobhájil.

Za zmínku stojí například úspěch mladého lékaře na kandidátce Trikolora Svobodní Soukromníci, která zcela propadla. Kristián Holibka kandidující na osmé příčce získal nejvyšší počet hlasů - 522.

Necelých pět procent dostala v Olomouckém kraji Přísaha Roberta Šlachty. Bývalý voják a policista, právník Václav Vévoda má 847 preferenčních hlasů.

Přesně 136 hlasů získal astrolog Antonín Baudyš, lídr kandidátky Hnutí Prameny, která má v kraji procenta hlasů.

Velitel Národní domobrany Marek Obrtel dostal 1 091 preferenčních hlasů. Kandidátka 1,61 procenta.