„Polní mše byla rozhodně událost. Pan biskup Hrdlička si velice pochvaloval, jak bylo vše zorganizováno. Pochopitelně nás těší velký zájem, který místní o tuto událost projevili," prozradil starosta obce Olšovec Antonín Folter.

Mše se uskutečnila ve venkovních prostorách, jelikož Olšovec nemá kostel.

Průvod obcí i polní mše proběhly již v dopoledních hodinách. Do čtrnácti hodin se mohli zájemci také projet vyhlídkovým vláčkem po obci.

„Nechtěli jsme lidi příliš svazovat oficialitami, proto jsme se rozhodli zařadit takový ten slavnostnější program již na dopoledne, aby se už od dvou hodin mohli pomalu přesunout do areálu na Rybníčku," uvedl dále starosta. Právě prostor tradičních tanečních akcí posloužil jako hlavní základna olšoveckých oslav.

Kromě kolotočů, stánků či bohatého občerstvení se zde nacházelo také hlavní pódium, na kterém se v průběhu odpoledne vystřídaly děti se svými tanečními, folklorními či hudebními vystoupeními.

„Jsem z Hranic, ale tady na Olšovci mám známé, v podstatě rodinné vazby dá se říct, takže sem čas od času zavítám. Nenechával jsem si ujít třeba hasičské závody nebo taneční akce na Rybníčku, dnes jsem se tedy přijel znovu podívat. Sice jsem tady zatím jen pár minut, ale zdá se mi to jako vydařená událost," řekl Dalibor Gnida.

Celým odpolednem provázela také dechová muzika. S postupem času poté nadešel čas na skupinu ABBA Revival a samozřejmě také na zlatý hřeb, Petra Bendeho s cimbálovou kapelou Grajcar.

„Přijeli jsme s přítelkyní hlavně na koncert Petra Bendeho a byli jsme spokojeni. Netradiční spojení s cimbálovkou dostávalo publikum do varu. Střídaly se jak rozvernější, tak procítěnější okamžiky, což bylo skvělé," prozradil jeden z návštěvníků Marek Čech. Velkými hvězdami byly také děti slavného zpěváka, které se svým tátou odehráli prakticky celý koncert na makety skutečných nástrojů.

Definitivní tečku za oslavami udělal majestátní ohňostroj. A teď už nezbývá, než se těšit na to tisícileté jubileum.

David Král