Její již devátý ročník se s velkým úspěchem uskutečnil v sobotu na fotbalovém hřišti v Horním Újezdě. Své schopnosti zde měřilo celkem devět týmů.

Takovou návštěvnost by fotbalovému hřišti v Horním Újezdě mohly závidět i prvoligové týmy. Jenže fotbal se tentokrát nehrál. V přátelském klání se na pečlivě upravené travnaté ploše setkaly týmy devíti sousedních obcí: Býškovic, Horního Újezdu, Malhotic, Opatovic, Paršovic, Provodovic, Rakova, Rouského a Všechovic.

Kdo nesledoval dění na hřišti, mohl spokojeně klábosit se sousedy, o zábavu dětem se zase staral klaun či atrakce jako skákací hra nebo obří trampolíny. Jedním z vrcholů programu pak bylo vystoupení slavného siláka Železného Zekona.

„Zkoušeli jsme kdysi vymyslet nějakou akci, na níž by se mohli setkat lidé ze všech obcí našeho mikroregionu, přece jen jsme všichni sousedé,“ vysvětlila za organizátory akce starostka Rouského Miluše Stržínková.

Mikroolympiáda se nakonec ukázala jako skvělý nápad. Koná se každý rok v létě, místo události se postupně střídá, každá obec vždy vysílá vlastní desetičlenný tým.

„Někde to mají se sestavením družstva snazší, lidé se jim hlásí sami, jinde je třeba lidi ve vesnici obcházet, aby se dal tým dohromady,“ uvedla Stržínková.

Navíc je důležité, aby družstvo splňovalo stanovené podmínky: musí v něm být členové spolků, zastoupení ženského pohlaví, a vždy tam musí být aspoň jedna osoba mladší 15 let a jedna starší 55 let.

Soutěží se v celkem šesti disciplínách: vědomostní, sportovní, zábavné, hudební, specifické a ekologické. Do posledně jmenované se zapojují všichni obyvatelé obce, jde totiž o to, kdo během roku lépe třídí odpad.

Největší oblibě mezi soutěžícími a diváky se ale těší sportovní disciplína. Letos to byl například závod trakařů. „Trakaře byly super, i když to, jaké budou soutěže bývá překvapením. My jsme dva týdny předtím přesto pilně trénovali,“ chlubil se maskot týmu Všechovic Mojmír, přezdívaný svými spolubojovníky jako „Tříbarevný.“

Letošní ročník měl třešničku na dortu navíc. Nesl se v rámci solidarity se severočeskou obcí Heřmanice postiženou nedávnými povodněmi. Diváci i soutěžící totiž dobrovolně přispívali do sbírky, která do této obce poputuje.

„Alespoň jim můžeme oplatit to, jak se o nás starali, když jsme k nim loni uspořádali zájezd,“ podotkla Miluše Stržínková.