„V opatovickém lomu hrozí zřícení jedné ze stěn a únik ropných látek,“ řekl Vladimír Košárek z firmy Kohout Invest.

Těmito problémy zdůvodňuje firma svůj cíl lom zavézt. Přesto, že nemají žádná povolení, chystají se pracovníci firmy své záměry realizovat už od soboty.

Kauza opatovického lomu se vleče už více než rok.

„Báňský úřad v Ostravě v září loňského roku přerušil jednání o jejich žádosti, protože firma nedodala všechny potřebné materiály,“ uvedl starosta obce Opatovice Jaroslav Kuchař.

Bezpečnost a odpovědnost

Přesto se společnost k zavážení lomu chystá, a to na základě nařízení závodního lomu Pavla Husárika.

„Pan Husárik vydal příkaz, kdy prohlásil jednu stěnu za nebezpečnou a nařídil nějakým způsobem lom zabezpečit,“ poznamenal Vladimír Košárek. V nařízení závodního lomu je i doporučení, aby se nebezpečný stav odstranil navezením materiálu do čtyř pětin výšky stěny.

„Toto nařízení jsem vydal vhledem ke stále zhoršující se bezpečnosti v lomu. Je zde sice zákaz vstupu, ale jak všichni víme, lidé se sem v létě chodí pravidelně koupat,“ dodal Husárik.

Bezpečnost lidí také uvádí zástupce firmy Kohout Invest jako hlavní důvod, proč se chystají s prací začít.

„Víte, my jsme podali ohlášení a pořád kolem sebe slyšíme jen samé ne. Ale zodpovědnost za bezpečnost máme my, a pokud se v lomu něco stane, tak každý bude k odpovědnosti hnát nás,“ prohlásil rázně Košárek.

Kromě zřícení stěny hrozí i únik ropných látek ze strojů zatopených na dně lomu.

340 podpisů proti

Na základě příkazu závodního lomu proto poslala firma Kohout Invest v prosinci ohlášení na Báňský úřad.

„Vůbec tomu nerozumím. Místo aby poslali žádost, tak své plány úřadu prostě jen ohlásili,“ kroutil hlavou nechápavě starosta obce.

K odvrácení záměru zavézt lom zatím nepomohl ani nesouhlas obce ani petice obyvatel Opatovic.

„My jako obec s tím nesouhlasíme a podle 340 podpisů na petici jsou proti i naši občané,“ uvedl starosta Jaroslav Kuchař.

Poslední jednání o tom, zda zavážení lomu začne už od soboty, proběhnou mezi zúčastněnými stranami v pátek.

„Zatím není vůbec jasné, jestli začneme už v sobotu. Momentálně nemáme ani domluvený materiál. Na naší snaze zajistit bezpečnost lomu to ale nic nemění,“ prohlásil Vladimír Košárek. (zem)