Opatření proti šíření koronaviru zavřela papírnictví a zatímco například pro zbraně a střelivo si zákazníci mohou zajít do obchodu, náplně do propisky, sešity či zmíněné kružítko jim v malém obchodu ani hypermarketu neprodají. V příštím týdnu by se to mělo změnit a školní potřeby by měly být normálně dostupné.

„My máme otevřeno, ale školní a kancelářské potřeby prodávat nesmíme. Máme i drogerii, hygienické a toaletní potřeby, které prodávat můžeme. Stejně tak domácí potřeby. Zbytek jsme přelepili páskou. Jar vám prodat můžu, ale děcku kružítko ne,“ ukazuje na regál s kancelářskými potřebami v prodejně na olomouckém Dolním náměstí Ivo Riedl.

Proč nemůžeme mít normálně otevřeno?

Zakázaný sortiment si zákaznici mohou objednat přes e-shop, kde se dočtou, že při nákupu nad 500 korun mají dopravu obsahu košíku po Olomouci zadarmo.

Objednané pastelky pro děti či sešívačku si mohou vyzvednou i v kamenné prodejně.

„Takže sem lidé stejně vkročí. Nevím, proč bychom při dodržování všech hygienických pravidel nemohli mít normálně otevřeno. Je to celé nesmysl,“ kroutil hlavou Ivo Riedl.

Školní potřeby zakryté fólií

Otevřeno je i papírnictví v olomoucké Polské ulici. Základní školní a kancelářské potřeby jsou zde zakryté fólií.

„Nejvíce si lidé volají pro psací potřeby, náplně a papíry. Školy jsou sice prázdné, ale běží online a děcka potřebují něčím psát,“ vysvětlila prodavačka, jak se zákazníci dostanou k běžným potřebám, pokud v domácnosti dojdou.

„Udělají si telefonicky objednávku a my jim zboží vydáme. Fungujeme jako maloobchod i velkoobchod,“ dodala.

V některých hypermarketech se objevily v nabídce mimo zbytné zboží, které smí prodávat a jsou zároveň v nabídce malých obchodů, například kalendáře.

„Mají to pak vyhazovat? Co budou dělat s kalendářem v březnu?“ poznamenal Ivo Riedl

Stane se nezbytným zbožím?

Seznam nezbytného zboží, které se nyní může v obchodech v Česku prodávat, by měla vláda v příštím týdnu upravit. Avizoval to ministr zdravotnictví Jan Blatný. Do tohoto seznamu by mohla přidat právě papírenské výrobky.

„V rámci úpravy PES, kterou plánujeme příští týden, bude upraven i seznam nezbytných věcí. Budou tam zahrnuty pravděpodobně například papírnické výrobky. Je to potřeba kvůli dětem do škol,“ řekl ministr zdravotnictví novinářům během návštěvy očkovacího centra v Brně.

Od 27. prosince lze v supermarketech v Česku prodávat pouze zboží povolené i pro prodej v malých obchodech. Zákazníci mohou nakupovat například potraviny, drogerii, domácí potřeby, léky či krmiva pro zvířata. Ostatní zboží je dostupné přes internetoví obchody a výdejová okénka.