Cesta do Trenčína, kterou strávil ve velikých bolestech, ho přitom téměř stála život. Desítky let pracoval Ludevít Galík ve Vítkovických železárnách. Ze zdravotních důvodů je však musel opustit a pak se deset let protloukal životem jako bezdomovec.

„Má sice na Slovensku rodinu, ale nestýká se s ní a raději si zvolil život v hranických ulicích,“ uvedl ředitel křesťanského sdružení Elim Bohuslav Rybníček. S Galíkem se prý seznámil před dvěma a půl lety. „V té době začal přespávat v naší nocležně, protože se mu přitížilo a nechtěl už trávit noci někde venku,“ vysvětlil Rybníček.

Vloni na podzim si Ludevít Galík začal stěžovat na veliké bolesti v oblasti břicha. Pracovníci Elimu ho tedy odvezli do nemocnice, kde se podrobil vyšetření.

„Ano, pan Galík u nás byl 26. a 27. listopadu vyšetřen s neakutním onemocněním,“ potvrdil ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich. „Doporučili jsme mu operaci, ale vzhledem k tomu, že se nejednalo o akutní případ, sdělili jsme mu, že k plánované operaci potřebuje souhlas své slovenské pojišťovny,“ řekl ředitel.

Jak dále uvedl, v akutních případech by mohl být muž ošetřen v jakémkoliv členském státě Evropské unie i bez souhlasu své pojišťovny. „Zdůrazňuji však, že v tomto případě se jednalo o neakutní onemocnění,“ zopakoval Sohlich.

Ředitel Elimu tedy neprodleně kontaktoval zdravotní pojišťovnu, u níž je Galík veden v evidenci, a ta mu sdělila, že v daném případě je možno operaci provést na Slovensku a české nemocnici tím pádem proplacena nebude. Začátkem prosince tedy Rybníček naložil Galíka do auta a vezl jej ve velikých bolestech do Fakultní nemocnice v Trenčíně.

„Tam mi doktoři hned na příjmu řekli, že jsme přijeli za pět minut dvanáct. Ptal jsem se ošetřující lékařky, jestli byl pán v ohrožení života, a řekla mi, že ano,“ uvedl šéf Elimu.

„Kýla panu Galíkovi vtláčela vnitřnosti nahoru pod hrudník, takže nemohl přijímat potravu a špatně se mu dýchalo,“ popsala jeho stav primářka geriatrického oddělení FN Trenčín Renáta Borská.

„Všechno, co jsem snědl, jsem hned vyzvracel,“ potvrdil její slova Galík. „Měl jsem hrozné bolesti a ta cesta byla pro mě utrpením,“ řekl muž.

Operace tříselné kýly trvala čtyři a půl hodiny. Muž pak strávil v trenčínské nemocnici téměř dva měsíce a teprve včera se vrátil zpátky do Hranic. „Jeli jsme pro něj a zavezli jsme ho rovnou k nám, do azylového domu,“ uvedl Rybníček.

„Mám pocit, že jsem se podruhé narodil,“ usmíval se ve čtvrtek Ludevít Galík, když se zabydloval ve svém novém domově. „Ani bolesti už nemám.“

Kateřina Kapková