Vše už bylo připraveno. I dopravci byli informováni o přesných trasách uzavírek pro autobusy. Stalo se však, co nikdo nemohl předpokládat.

„Pokazil se stroj, který měl v ulicích Alšova a Potštátská opravu silnic provádět,“ pojmenoval komplikaci starosta Hranic Miroslav Wildner.

Problém je v tom, že se jedná o speciální stroj, kterých v republice moc není. Sonda, provedená v uvedených lokalitách, tam odhalila nízkou kvalitu stávajících silnic.

„Odborníci zjistili, že má komunikace málo vrstev. Když už se to tam tedy bude opravovat, tak ať to dalších padesát, sto let vydrží,“ vysvětlil starosta, proč byla v tomto případě zvolena speciální technologie.

Bude drtit, míchat a pokládat

Ta spočívá v tom, že stroj rozbije současnou silnici do hloubky asi čtyřiceti centimetrů na drť, tu pohltí, smíchá s cementem a takto zhutněnou ji položí zpátky na zem. Celý tento proces by měl tedy vypuknout 19. července a vyžádá si úplnou uzavírku až do 8. srpna.

„Okolí chceme požádat o trpělivost, protože když dopravu přetáhneme do jiných částí města, určitě zase bude křik. Jinak to ale neumíme,“ vzkázal lidem, kterých se uzavírka bezprostředně dotkne, Wildner.

Komunikace bude v režii Ředitelství silnic a dálnic opravovat společnost Skanska, která byla jednou z dodavatelských firem při výstavbě dálničního úseku D47, který je v provozu už dva roky. Cesty v Potštátské a Alšově ulici rozbily totiž náklaďáky právě při jeho výstavbě.

Ze stejného důvodu už letos prošly rekonstrukcí hranické ulice Nádražní a Nová. Tam je starosta s opravou spokojen. „Znovu jsme tam už nalajnovali cyklostezku a přitom jsme ji o pár decimetrů rozšířili,“ dodal Wildner. Podle jeho informací by se měla již brzy dočkat opravy i Nádražní ulice v příměstské části Drahotuše, kterou také projížděly náklaďáky, stavějící dálnici.

Tam jsou zatím zasypány a uhlazeny jen ty největší díry. Opravena bude ovšem Nádražní ulice jen zpoloviny. „Druhá půlka už opravená je, protože se tam dělala nová kanalizace,“ vysvětlil starosta. Na současnou rekonstrukci si Hranice musely počkat rok a půl. Důvodem byl nedostatek financí.