Zatímco hranické náměstí září novotou, některé z přilehlých ulic působí přesně opačným dojmem: rozbité cesty a chodníky, otlučené a zrezavělé sloupy veřejného osvětlení. Tak vypadá například situace ve Farní ulici.

Radnice však slibuje, že i tato část centra Hranic se brzy dočká opravy. Zdejší obchodníci však mají obavy, že jim uzavírka ulice přinese jen odliv zákazníků.

„Silnice ve Farní ulici je příšerná. Když tudy projíždím, houpají se mi klíče v zapalování, jako bych jel nějakou rallye,“ postěžoval si jeden z řidičů, který centrem města často projíždí.

Děravé cestě ve Farní ulici ale zřejmě odzvonilo. Radnice chystá její opravu, přičemž rekonstrukce se má dočkat i Svatoplukova ulice, Školní náměstí a takzvaný Turecký výpad, tedy schodiště ze Školního náměstí do Potoční ulice.

Uzavřela by se tak postupná regenerace historického jádra Hranic, která začala v polovině devadesátých let.

„Projekt na rekonstrukci těchto ulic je již zpracován, nyní se chystáme požádat o dotaci, která by nám provedení opravy umožnila,“ sdělila místostarostka Radka Ondriášová (Právo a Spravedlnost).

Město odhaduje celkové náklady na 33 milionů korun, přičemž většinu by chtělo hradit právě z dotací. „Z vlastního rozpočtu na to hodláme dát necelých pět milionů korun,“ doplnila Ondriášová.

Podle mluvčího radnice Petra Bakovského se bude časový postup prací odvíjet podle toho, zda město dotaci získá. „Pokud ji nedostaneme, uděláme z vlastních peněz nejprve Farní ulici, ostatní opravy ale budeme muset odložit,“ doplnil Petr Bakovský.

Obchodníci mají strach

Obchodníci ve Farní ulici však mají obavy, co jim dopravní omezení spojená s rekonstrukcí přinesou. „Opravit se ta ulice musí, to chápu. To, jak teď vypadá, je úplná katastrofa. Mám však strach z toho, co to přinese nám,“ svěřil se majitel prodejny sportu ve Farní ulici.

Podle jeho slov měla nedávná oprava Masarykova náměstí a zavedení placeného parkování pro obchodníky negativní dopady. „Stačí se podívat, kolik obchodníků teď na náměstí skončilo,“ podotkl muž.

Jak dále uvedl, radnice by mohla alespoň dát obchodníkům včas vědět, kdy a jak dlouho bude oprava trvat.

„Ať se nestane, že si objednám zboží, a najednou mi kvůli uzavřené ulici přestanou chodit lidi. A taky by mělo město dohlédnout, ať se to stihne udělat včas. To, že tady byla oprava, která měla trvat měsíc a místo toho trvala dva měsíce, už jsme zažili,“ podotkl prodavač.

Podobné obavy má i prodavačka z blízkého obchodu s nábytkem. „Bojíme se každé opravy, která se na náměstí a v jeho okolí děje. Bohužel město při těchto akcích na místní obchodníky vůbec nemyslí,“ uvedla žena.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika