Řidiči mají k dispozici pouze dva způsoby objíždění. Buď se z Přerova vydají směrem do Čekyně a projedou přes Tršice, Doloplazy a Přáslavice, kde se napojí na silnici do Olomouce.

Nebo pojedou do Kokor a do hanácké metropole dorazí přes Nelešovice a Penčice. Silnice v opačném směru – z Olomouce do Přerova je naštěstí průjezdná. „Cesta se protáhne, trvá tak o dvacet minut déle než obvykle. Pokud je ovšem ve městě normální provoz,“ řekl jeden z řidičů.

Mnozí lidé z obavy před čekáním v kolonách raději cestují vlakem. Zástupci Ředitelství silnic a dálnic zdůvodňují pozdní zahájení opravy vysoce frekventovaného úseku silnice tím, že na investici přišly peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury se zpožděním.

„Nemohli jsme začít dříve, protože nám byly peníze na opravy přiděleny až v polovině září,“ vysvětlil Jaroslav Bůžek z olomouckého Ředitelství silnic a dálnic.

Souběžné provádění oprav několika silnic v jednom termínu prý neznervózňuje jen řidiče. „Je to nápor i na stavební firmy, které už kapacitně nestíhají,“ popsal zoufalou situaci v celém Olomouckém kraji Bůžek. Silnice z Přerova do Olomouce se začala opravovat 12. října a jedná se o úsek dlouhý zhruba 3,3 kilometru.

V současné době probíhá frézování silnice a poté se začne s pokládkou živičných vrstev. „Úpravy budou dokončeny 1. listopadu a podle harmonogramu prací se vozovka zprůjezdní pro řidiče 7. listopadu,“ upřesnil.

Komplikace a oddálení termínu zprovoznění silnice podle zástupců Ředitelství silnic a dálnic hrozí jen v případě, že se zhorší počasí. „Kdyby začalo pršet nebo mrznout, nastaly by problémy. Některé technologie při frézování jsou totiž přímo závislé na tom, jaké je počasí,“ vysvětlil zástupce Ředitelství silnic a dálnic. Náklady na opravu silnice se odhadují na 23 milionů korun.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika