Už v říjnu letošního roku přitom přerovští zastupitelé odsouhlasili přijetí úvěru ve výši 50 milionů korun na koupi budovy Chemoprojektu a přístupové komunikace k firmě Meopta.

Přerovští radní se podle svých slov neobávají vysokého zadlužení, peníze se jim totiž v příštích letech vrátí. Na významné investice by měli získat finance ze strukturálních fondů Evropské unie, takže městské kase nehrozí, že by úplně vyschla.

„Investice nejsou součástí městského rozpočtu,“ uvedl přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) a dodal, že rozpočet na příští rok ve výši zhruba 910 milionů korun bude hospodařit s přebytkem.

Radní hodlají předložit zastupitelům na jednání v lednu investiční priority na příštích pět let, které by se z úvěru financovaly. Podle náměstka přerovského primátora Josefa Kulíška (ODS) je tou hlavní z nich výstavba nového autobusového nádraží.

„Tato akce je už kompletně nachystaná, takže se začne realizovat už v příštím roce,“ řekl Kulíšek. Stavba zastřešeného autobusového nádraží si podle jeho slov vyžádá náklady ve výši 120 milionů korun.

Další prioritou přerovských radních je zbudování vodovodů a kanalizace v příměstských částech, zateplení budov základních škol a stavba Tyršova mostu. Radní také hodlají vyslyšet hlasy obyvatel Přerova a postupně opravit komunikace ve městě.

„Oprava chodníků, cyklostezek a cest je rozvržena do dvou let a měla by přijít na 130 milionů korun,“ upřesnil Kulíšek. Úvěr bude mít podle zástupců města dobu splatnosti 15 let.

„Pokud návrh na přijetí úvěru schválí na svém jednání v prosinci zastupitelé, vyhlásí se veřejná soutěž,“ nastínil primátor Jiří Lajtoch. Podle jeho slov patří město Přerov mezi méně zadlužená města v kraji a zadluženost dosahuje pěti procent.

„Úvěr si bereme hlavně proto, abychom mohli pokrýt naše žádosti do Regionálních operačních programů na stavbu autobusového nádraží, zateplení škol a další naplánované investice. V případě, že budeme s žádostí úspěšní, tak se námaž 80 procent financí vrátí zpět z evropských peněz,“ vysvětlil Kulíšek.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika