Schody jsou v mnohem horším stavu, než se před jejich opravou očekávalo. Stavební práce se proto protáhnou až do konce srpna.

„Když dělníci odkryli staré schody, zjistili, že základy jsou v postatě mizivé. Museli je znovu vybetonovat, a protože beton nějakou dobu tvrdne, práce se prodlouží,“ vysvětlil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Protažení stavebních prací se však setkává s nelibostí hranických obyvatel.

„Po schodišti chodím minimálně dvakrát týdně cestou k babičce a rozčiluje mě, že dokončení odkládají. Je to smutné, člověk schody musí daleko obcházet, protože chodník je jen na jedné straně a navíc je obehnaný svodidly. Přebíhat přes cestu taky není žádná výhra, neboť je to zejména při dopravní špičce nebezpečné,“ postěžoval si Radek Fešar z Hranic.

Dělníci v současnosti betonují podklady, v následujících dnech by se měli pustit do stavby kamenné zídky, která bude zrekonstruované schodiště lemovat z jedné strany.

„Podél druhé strany schodů povede zábradlí, které přejde v zídku až v horní části. Se stavbou zídky začneme zítra, kdy budeme skládat první kameny,“ řekl jeden z dělníků.

Čekalo se na začátek prázdnin

Kvůli nečekaným stavebním úkonům se rekonstrukce prodraží z původních sedmi set tisíc korun na zhruba jeden milion. Tři sta tisíc korun bude hranická radnice čerpat z rozpočtu města.

„Původně jsme plánovali, že oprava schodiště bude stát asi jeden milion korun, cenu se nám ale podařilo vysoutěžit níž. S vyšší částkou jsme na začátku počítali, takže peníze vezmeme z rozpočtu,“ uvedl Bakovský.

Schodiště tvoří důležitou spojku do centra města, kterou velmi často využívají školáci, ale i lidé, kteří dojíždí autobusy na Šromotovo náměstí.

„Město s opravou vyčkávalo až do prázdnin především kvůli bezpečnosti školáků, kteří schodiště nejvíce využívají,“ objasnil už před zahájením oprav Bakovský.

Iveta Podešvová