Stavební úpravy probíhají na zámku už třetím rokem. Rekonstrukce se v minulosti týkala exteriéru této památky a v letošním roce byla dokončena stavební činnost i v interiéru zámku.

„V současné době se zpracovává projektová dokumentace na předláždění nádvoří a průjezdu a opravy mostku. Konkrétně půjde o dva projekty, z nichž jeden řeší opravu nádvoří a průjezdu a druhý statické zajištění mostku,“ informoval Jiří Raba z Magistrátu v Přerově.

Podle jeho slov náklady na tyto práce, které mají být realizovány v druhé polovině příštího roku, jsou předběžně vyčísleny na 9 milionů. Představitelé města předpokládají, že tuto investici finančně podpoří stát nebo krajský úřad.

Jak dále sdělil Jiří Raba, stavební úpravy budou realizovány tak, aby do provozu zámku zasáhly minimálně. K určitému omezení však přece jen dojde, a to se bude týkat svateb. Ty by se totiž v období oprav měly odehrávat na matrice, která se nachází v protější budově.

V minulých letech došlo ke statickému zajištění zámku, výměně krovů a střešní krytiny. Na zámku byla obnovena fasáda a vyměněna veškerá okna. Letos byly zámecké prostory vybaveny topením, což umožňuje zajišťovat na zámku celoroční provoz pro návštěvníky.

Ještě do loňského roku musela být památka v zimním období na několik měsíců uzavřena. „Letos je to poprvé, co zámek bude veřejnosti přístupný i během zimy,“ doplnil ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika