Opravy kostela podpoří částkou 200 tisíc korun také město. Rozhodli o tom lipničtí zastupitelé na svém posledním zasedání.

Lipnická farnost chce ale získat prostředky na tuto investici také ze sbírek mezi věřícími, od kraje a z ministerstva kultury. „V loňském roce se podařilo díky dotacím a štědrým dárcům vybudovat odvodňovací systém pro vnější zdivo kostela. Stavební práce přišly loni zhruba na půl milionu korun,“ sdělil lipnický farář Josef Pelc.

Lipnická římskokatolická farnost hodlá v sanaci vlhkosti, která má zabránit podmáčení památky, pokračovat i v letošním roce. Stavební ruch se však přemístí do interiéru kostela.

„Zde by měly být vybudovány drenáže – větrací kanálky, kterými bude odváděna vlhkost obvodového zdiva a kanálky budou napojeny na vnitřní ventilační komínové průduchy,“ popsal plánované stavební úpravy lipnický farář Pelc s tím, že se počítá i s obnovou kamenné dlažby v kostele.

Dlažba má být restaurována tak, aby byl zachován původní vzhled a funkce. Na opravu kostela chce lipnická farnost získat dotaci od kraje a z Ministerstva kultury ČR.

„Rozpočet na letošní rok je stanoven na 1 milion 300 tisíc korun. Objem stavebních prací se bude však realizovat podle toho, kolik se nám podaří získat financí,“ řekl závěrem farář Pelc.