S rekonstrukcí začalo město v roce 2002. Nejprve prošel opravami samotný zámek, který spolkl kolem třiceti milionů korun a poté nabídl prostory hned několika úřadům a městskému archivu. Pak přišel na řadu park a nakonec bývalá konírna.

„Tu jsme museli za tři a půl milionu odkoupit od státu, protože k zámku nepatřila,“ řekl starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

V první fázi nechalo město opravit střešní zahradu, které vrátilo její původní ráz a charakter. Je osázená okrasnými kytkami a uprostřed nich tryská fontánka. V její blízkosti stojí dva kovoví pávi, kteří pocházejí z dílny uměleckého kováře Igora Kitzbergera.

Kromě galerie zastřešuje tato okrasná zahrada ještě slavnostní síň a kavárnu.

„Chtěli jsme, aby to přispělo ke zatraktivnění města Lipníka a myslím, že se to povedlo, protože prohlídky s průvodcem končí právě tady na střeše,“ dodal Přikryl.

Zatím poslední rekonstrukce v zámeckém areálu se týkala již zmíněné konírny. Kdysi v ní opravdu byly stáje a kočárovny.

„Rekonstrukce začala vloni v březnu,“ upřesnila Blanka Prudilová z odboru kultury lipenské radnice a dodala:

„Celý objekt vyšel na dvaadvacet milionů korun. Šestnáct jsme získali z Regionálního operačního programu, šest vyčlenilo město ze svého rozpočtu.“

Tím ovšem Lipník s investicemi do zámeckého areálu neskončil.

„Mým posledním přáním je, aby se v příštím roce dokončila rekonstrukce zámeckého parku. Aby zmizel z nádvoří ten škaredý asfalt, obměnil se mobiliář a udělaly se nové chodníky,“ prozradil své plány starosta Přikryl.