Podle ní byli totiž všichni majitelé čtyřnohých miláčků, kteří nechali načipovat psa, osvobozeni na tři roky od místního poplatku. Teď už je ale všechno jinak – čipování je povinné a do září ho musejí nechat provést všichni chovatelé.

„Majitelé, kterých je v Přerově a jeho příměstských částech na 3 800, musejí nechat načipovat psa mikročipem nejpozději do konce září letošního roku. Pes přitom nesmí být starší sedmi měsíců. Pokud má někdo staršího psa, musí ho nechat označit do 30 dnů ode dne, kdy se stal jeho majitelem,“ přiblížila Stanislava Bartoníková z finančního odboru přerovského magistrátu.

Město bude majitelům čipování proplácet, ale začne s tím až od prvního dubna. „Budeme proplácet úhradu za čipování až do výše 600 korun. Podmínkou proplacení ale je, že bude mít majitel zaplacený místní poplatek. Ten v Přerově činí od 200 do 1000 korun. Druhou podmínkou úhrady je, aby byl pes zaregistrován v Národním registru majitelů zvířat v Praze,“ upřesnila Bartoníková.

Pracovníci finančního odboru podle jejích slov nestačili v době před Vánocemi zvedat telefony. „Lidé nás bombardovali telefonáty a nejčastěji chtěli vědět, dokdy musejí nechat čipování provést. I teď k nám přicházejí – a to především senioři, kterým radíme, jak celou věc rychle vyřídit,“ podotkla pracovnice odboru.

Těsně před skončením starého roku měli plné ruce také veterináři. „Lidé totiž chtěli ještě na poslední chvíli využít výhod staré vyhlášky, takže nápor byl větší než obvykle. Teď je u nás sice stále více lidí, ale už to není tak hrozné, “ popsala situaci přerovská veterinářka Radka Kopřivová, která má praxi v ulici U výstaviště. Čipování probíhá bez větších problémů. „Máme s tím už zkušenosti, protože ho provádíme od roku 2003. Tehdy ale ještě nebylo povinné a chovatelé si nechali psy označit třeba před cestou do zahraničí,“ řekla veterinářka.

Pro psa je to asi stejný zážitek jako očkování. Čip se totiž zavádí pod kůži na levé straně krku. „Za provedení tohoto úkonu zaplatí chovatelé 549 korun,“ upřesnila veterinářka. „Čipování většinou provádíme zároveň s očkováním. Každý den k nám přichází čtyři až pět majitelů psů,“ doplnil také přerovský veterinář Josef Pospíšilík.

Podle úředníků magistrátu zatím lidé nemusejí podléhat panice – na splnění vyhlášky je totiž čas do září. „Od ledna letošního roku už se ale ruší tříleté osvobození od místního poplatku pro držitele, jehož pes je označen mikročipem,“ vysvětlila Stanislava Bartoníková z finančního odboru magistrátu. Někteří majitelé v Přerově už nechali své čtyřnohé miláčky načipovat.

„Stihla jsem to ještě do konce roku a hlavním důvodem bylo osvobození od poplatku. Mám dva irské setry a za čipování jednoho jsem zaplatila přes 500 korun. I když jsem musela oželet proplacení čipování, osvobození od poplatku na tři roky se mi určitě vyplatí a ušetříme, “ řekla chovatelka Martina Dubcová z Přerova.