Rok uběhl jako voda a Vánoce opět klepou na dveře. S tím, jak se blíží tolik očekávaný Štědrý večer, zvyšuje se i nervozita v nákupních centrech. „Dárky vždycky řeším až na poslední chvíli a doufám, že v obchodech najdu něco zajímavého. Je to ale rok od roku těžší,“ posteskl si například hudebník Martin Filák. Elektronika už není takovým hitem, jako před lety, nakupovat boty nebo oblečení je spojeno s rizikem, že se netrefím do té správné velikosti. Peníze v obálce sice potěší, ale kouzlo vánočního překvapení nenávratně mizí.

Sázka na originalitu

Trefou do černého může být šperk, vzácná pamětní mince nebo medaile. Obdarovaný totiž obdrží dárek nejen hezký na pohled, ale zároveň i hodnotný, jehož cena časem nejspíše poroste. A to je v dnešní nejisté době zajímavý atribut. „Zákazníků, kteří se na nás v předvánočním období obracejí, každým rokem přibývá. Svůj podíl na tom mají obavy z ekonomického vývoje, lidé zkrátka uvažují pragmaticky a chtějí dárky, které jsou sice exkluzivní, ale zároveň představují i dobrou investicí. Roli samozřejmě hraje také nabídka, která je oproti minulosti nesrovnatelná. Díky ní neustále přibývají noví náruživí sběratelé,“ uvedl Jaroslav Tomanec ze společnosti Zlaté mince – Numismatika, která patří k lídrům na trhu s drahými kovy.

Předběžná rezervace se vyplatí

Nabídka pamětních medailí a mincí je už i na českém trhu značná, ne každý ale sežene kousek, po němž zatouží. „Velký zájem je o mince, které vydává Česká národní banka. Patří totiž do kategorie investičního zlata, tudíž se u nich neplatí daň z přidané hodnoty. Některé starší emise jsou už beznadějně vyprodány, a sehnat se dají jen na sběratelském trhu, ovšem za cenu mnohem vyšší než u nás. Novinky, které se chystají k ražbě, si proto zákazníci obvykle rezervují v předstihu na našich stránkách,“ popsal Tomanec.

Cena těchto mincí se odvíjí od aktuální ceny zlata na světovém trhu, kursu české koruny k dolaru a samozřejmě od skutečného obsahu zlata. Například u zlatých mincí ČNB o nominální hodnotě 2500 korun a hmotnosti 7,7 gramu je počáteční obchodní cena v průměru přes sedm tisíc korun. Později, po doprodání emise, už začne cenu určovat poptávka. Jejich hodnota však nikdy nespadne pod aktuální cenu zlata.

Alternativou je stříbro

Ze hry ale nejsou ani ti, kdož by rádi darovali luxusní pamětní minci nebo medaili, ale přitom počítají s nižší cenou nebo je zlato příliš neoslovuje. „Spousta sběratelů i příležitostných kupců se orientuje na stříbrné mince a medaile. Výhodou je, že jsou zpracovány se stejnou pečlivostí jako zlaté, ale jejich cena je mnohonásobně nižší, jsou tedy dostupné pro každého. Přitom stříbro má podle analytiků slibný potenciál k budoucímu růstu ceny,“ poznamenal Jaroslav Tomanec.

Kdo naopak šetřit nehodlá a chce něco opravdu jedinečného, může zkusit pamětní medaile o hmotnosti jedné trojské unce (31,1 g). Ty se vydávají v sériích čítajících jen několik stovek kusů a často jsou označeny unikátním pořadovým číslem. Mezi tyto skvosty, zpracované věhlasnými umělci, patří například série korunovace českých králů a další tituly upomínající na významné historické události (k nahlédnutí jsou na weobových stránkáchwww.ceska -koruna.cz).

V těchto případech je ale třeba počítat s částkami okolo čtyřiceti tisíc korun za medaili z ryzího zlata.