„Jenže protože dvě hlášky jsou málo, rozhlédli jsme se pořádně po okolí a najednou se k původním nápadům přidaly další a další, až vznikla celá kolekce Hraničáci sobě. Ta aktuálně čítá přes tři desítky vtipných hlášek na téma Hranice, jejich ulice, místní části a okolní obce. Zdobí smaltované plechové hrníčky, a na přání i ty porcelánové nebo dokonce trička či mikiny,“ řekla Jana Kubáčová, která žije v Drahotuších, kde vlastní svatební agenturu a o kreativní nápady nemá nouzi.

Nápady sbírá po okolí a texty tak vznikají stále nové. Často si o ně podle jejích slov řeknou sami zákazníci: „Inspiraci nacházím buď přímo u sebe nebo občas přijde někdo s podnětem typu: Jsem z Kyžlířova a tady fakt nic není, zkus něco vymyslet. A já přijdu třeba s tímto: Možná tady dávají lišky dobrou noc, i tak ho ale máme rádi moc a moc. Kyžlířov,“ svěřila se sympatická žena.

Tříkrálová sbírka je v plném proudu v obcích na Hranicku, kde jsou lidé ke koledníkům velmi štědří.
Tříkrálová sbírka pokračuje, na Hranicku už znají první výsledky

Velký nápor ze strany zákazníků zažili manželé Kubáčovi o Vánocích. „To jsme se opravdu nezastavili a naše plecháčky se objevily pod desítkami vánočních stromečků po celém Hranicku, ale i v jiných koutech Česka. Hodně šly na odbyt hrníčky s dětskými kresbami a jmény jejich malých autorů,“ prozradila Jana Kubáčová.

Spousta obyvatel Hranic tak mohla najít pod stromečkem plecháčky třeba s texty „Dříve Ruské pole, dneska Nová, vole!“ nebo „Hranice na Moravě je název železniční stanice. Město, kde žiju, jsou jenom a pouze Hranice!“ a spousty dalších.

Fyzicky jsou originální hrníčky k vidění na náměstí v holičství vedle staré radnice. Celou kolekci pak on-line najdou zájemci na facebookových stránkách.