Dvacátý osmý říjen dnes v Přerově spíše než oslavy české státnosti připomínají sporadická shromáždění seniorů bez širšího zájmu veřejnosti, symbolické položení květin u památníků hrdinů nebo lampionové průvody. Lidé navíc letos neocení ani den volna, protože svátek připadne na neděli.

Přerov: zájem o oslavy je malý

„Přestože účast na shromáždění není nikdy masová, chce si město svátek důstojně připomenout,“ uvedl tiskový mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Podle jeho slov se 28. října dopoledne uskuteční krátký pietní akt u památníku na náměstí T. G. Masaryka v Přerově.

„Většinou se těchto akcí účastní stále stejná hrstka lidí, není to ale naše vina,“ vysvětlil Přidal. Město prý nemůže zvát na vzpomínková shromáždění třeba školy, aby měly děti možnost více nahlédnout do historie.

„To už tu v minulosti bylo a lidé jsou na tyto věci docela hákliví,“ dodal Přidal. Mnohem většímu zájmu ze strany veřejnosti se 28. října těší památky v regionu, na které je vstup zdarma.

Na Přerovsku tak bude v den státního svátku bezplatná návštěva v Muzeu Komenského v Přerově nebo na Helfštýně. „Prohlídky jsou hojně navštěvované, vloni si třeba muzeum prohlédlo několik stovek lidí,“ uvedl jeho ředitel František Hýbl.

Ke dni české státnosti se z uspořádaných výstav vztahuje expozice prvního, druhého a třetího odboje, která je ojedinělá svým rozsahem i zpracováním.

Hranice: náměstí zaplní vojáci

Ve velkém stylu se letos odehrají oslavy svátku české státnost v Hranicích. V sobotu v 9.30 hodin se na Masarykově náměstí uskuteční slavnostní nástup vojenské posádky. Účast přislíbil i předseda poslanecké sněmovny Miroslav Vlček.

Dopoledne bude také na místním hřbitově slavnostně otevřeno nově zrekonstruované mauzoleum s ostatky vojáků zemřelých v průběhu první světové války.

„Velká účast se čeká u lampionového průvodu, který vyrazí v 18 hodin od Zámeckého hotelu a skončí v letním kině, kde je připraveno promítání rodinného filmu,“ sdělil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Lipník: nebudou chybět lampiony

Oslavy se nevyhnou ani Lipníku nad Bečvou. „Každoročně se u příležitosti státního svátku koná slavnostní koncert a představitelé města symbolicky položí květiny u pamětní desky T. G. Masaryka a E. Beneše, která je na budově radnice v Lipníku,“ popsala oslavy mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Tradičním lampiónovým průvodem si připomenou státní svátek místní organizace sociálních demokratů, a to jak v Lipníku, tak v Přerově.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika