Přerovští radní totiž nemají stejný názor na to, zda tyto peníze kinu poskytnout. Jednání o příspěvku se proto vrací opět na stůl zastupitelů, kteří budou o dotaci znovu rozhodovat.

Podle mluvčího přerovského magistrátu Bohuslava Přidala se věc dostane na pořad jednání zastupitelstva příští týden. Provozovatelka jediného přerovského kina Hvězda Alena Šišková už dříve vysvětlovala, že hlavním důvodem žádosti o městskou dotaci je fakt, že kinu výrazně ubylo návštěvníků.

Bez finančního příspěvku na provoz se nyní podle jejích slov kina v bývalých okresních městech neobejdou. Klienty jim totiž houfně přebírají multikina v okolních metropolích, jako je Olomouc nebo Zlín. Provozovatelka od města požadovala nejprve částku na pokrytí provozních ztrát ve výši 700 tisíc korun.

„Původní požadavek kina byl vyšší, příslušné odbory magistrátu ale tuto žádost analyzovaly a navrhly sumu nižší. Na jednání zastupitelstva se nakonec rozhodlo o dotaci 400 tisíc,“ popsala anabázi náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS). Podle jejích slov se záležitostí radní nyní znovu zabývali, a protože se na ničem neusnesli, věc se vrací do zastupitelstva. Podle radního Václava Zatloukala (ČSSD) to ale automaticky neznamená, že by provozovatelka kina peníze nedostala. „Rada se jen neusnesla, což neznamená, že kino peníze nedostane. Definitivně rozhodnou zastupitelé,“ vysvětlil Zatloukal.

Provozovatelka přerovského kina Alena Šišková ale takový krok zpět nechápe. „Zastupitelé už jednou o poskytnutí dotace rozhodli. Proč se to má probírat ještě jednou, tomu opravdu nerozumím,“ diví se Šišková.

Podle jejích slov byly ohlasy veřejnosti na poskytnutí příspěvku od města příznivé. „Všichni si mysleli, že jsem ty peníze už dostala – a že tomu tak není, bude asi pro mnohé překvapení,“ soudí. Podle jejích slov jsou ekonomické ztráty kina zejména z prvního pololetí značné. „Navíc začala nová topná sezona a peníze kino na provoz potřebuje,“ doplnila Šišková.

Ta se obává toho, že pokud budou o věci zastupitelé znovu jednat až 8. prosince, není jisté, zda dotaci do konce roku obdrží. Přerovští radní naproti tomu na svém posledním zasedání rozhodli o štědrých dotacích pro sport v příštím roce. Navrhují poskytnout hokejovému klubu HC Přerov 5, 5 milionu korun.

Částku 245 tisíc korun dostane také fotbalový klub v Kozlovicích na sportovní činnost a provoz hřiště. Tenisový klub Precolor Přerov zase získá přímou dotaci 200 tisíc korun na náklady spojené s pořádáním akce „Zlatý kanár 2009“. Sportovní klub Přerov obdrží v příštím roce na provoz 325 tisíc korun.