Události přelomových let 1918, 1938, 1948 a 1968 v Hranicích zpracovali archivář Milan Golda, ředitelka Městského muzea a galerie Hana Svobodová a historik Václav Bednář.

„Nápad vytvořit tuto publikaci vznikl při neformální debatě v lednu tohoto roku. Původně jsme chtěli vydat čtyři malé sešitky. Nakonec se nám však podařilo jednotlivé kapitoly spojit a vznikla tak poměrně rozsáhlá publikace. Autoři v ní zachytili události čtyř významných roků v Hranicích,“ uvedl na křtu starosta Hranic Miroslav Wildner, jenž vznik knihy inicioval.

Události let 1918 a 1938 mapuje v „Osudových osmičkách“ Václav Bednář, kterého na křtu zastoupil jeho vnuk. Roku 1938 se věnuje další autorka knihy Hana Svobodová. Tu během několikaměsíční práce zaujaly záznamy tehdejšího kronikáře Hranic Emila Cigánka natolik, že se rozhodla je v textu použít.

„Prostudovala jsem Cigánkovy materiály a zjistila jsem, že v jeho textu je vše podstatné. Navíc je z jeho zápisů cítit nálada a atmosféra, která tu v roce 1938 panovala. Jako člověk, který tehdejší události v Hranicích přímo prožíval, zachytil radosti, smutky i strach z toho, co bude dál. Nechtěla jsem jen jinými slovy formulovat totéž, a tak jsme nakonec do publikace použili jeho text,“ uvedla Svobodová.

Čvrtému období, roku 1968, se na stránkách nové knihy věnuje současný arhivář Milan Golda. Jak prozradil, čerpal při své práci zejména z přerovského archivu.

„V kapitole 1968 jsme také použili dobové fotografie, které nám zprostředkoval Oliv V. Helcl,“ prozradil Jiří J. K. Nebeský, který nad vznikem publikace redakčně dohlížel.

Kniha Osudové osmičky 20. století v Hranicích nyní vychází v nákladu 750 výtisků a zájemci si ji v nejbližší době mohou zakoupit v Městském informačním centru a v Knihkupectví Honzík.

Město také již nyní připravuje další knihy. „Chtěli bychom vytvořit publikaci Muka, kříže a kapličky Hranic a jejich místních částí, a také velkou publikaci Umělci Hranic,“ prozradil v pondělí starosta.

Pavlína Chmelařová