Důvodem malého zájmu lidí bylo špatné počasí a obavy z následků vichřice. Na cestě z Týna nad Bečvou směrem na Helfštýn ležely popadané větve stromů a na hrad si s ohledem na prognózy meteorologů troufli jen ti největší odvážlivci.

„Lépe na tom byli ti, kteří sem podnikli výlet minulý týden, kdy bylo slunečno. Přestože jsme ještě neměli otevřeno, zavítali k nám rodiče s malými dětmi,“ uvedla správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová.

I přes nevydařený začátek sezony se ale letos návštěvníci hradu mají na co těšit. Hned o Velikonocích, které vycházejí na 23. a 24. března, ožije ateliér kovářského studia na nádvoří ukázkami technik zdobení velikonočních kraslic.

V dubnu se na Helfštýně uskuteční setkání historických vozidel a v květnu cyklistický Author Šela marathon. Červenec je ve znamení hradního bálu a srpen bude patřit kovářskému fóru a tradičnímuHefaistonu.

Olomoucký kraj letos poskytl finanční dotaci na zbudování zázemí pro umělecké kováře. „Po několika letech jsme se konečně dočkali peněz na zbudování půdní vestavby s kapacitou pro třináct lidí. Využívat ji budou především umělečtí kováři,“ řekla Kleckerová.

Stavební práce začnou už v období kolem Velikonoc a akce by měla být dokončena ještě letos. Hrad Helfštýn přečkal podle správkyně zimu bez technických potíží a zatím nebyly zjištěny vážnější závady, které by bylo nutné odstranit.

Mezi opravy, které bude letos nutné provést, patří záchrana hradebního zdiva. „Provádí se průběžně a letos do ní hodláme investovat 400 až 500 tisíc,“ řekla správkyně hradu.