Provoz kontaktního místa včera zahájila romská kapela Imperio. Romové toto zařízení uvítali. „Tato kancelář bude sloužit zejména jako kontaktní místo pro sociálně slabé občany.

Lidé se zde budou moci setkat s terénní sociální pracovnicí nebo pracovní poradkyní během hodin vyhrazených veřejnosti, ale samozřejmě po domluvě i v jiný čas,“ řekl na úvod ředitel olomoucké pobočky společnosti Člověk v tísni Richard Kořínek.

Odstupné neberte, varují zdejší lidi

Jedním z důvodů, proč kontaktní místo v Přerově vzniklo, bylo také plánované stěhování Romů ze Škodovy ulice.

„Tím, jak vrcholila jednání o prodeji objektů, místní lidé měli obavy, co s nimi bude dál. Hledali někoho nestranného, kdo by jim pomohl v dané situaci se zorientovat,“ informoval Kořínek.

V přerovském romském ghettu pracují od loňského září tři pracovníci společnosti Člověk v tísni. Jak upřesnili, velice důležité bylo navázání vzájemné důvěry. Měli obavy, aby někteří romští občané nerezignovali na nepřehlednou situaci, ve které se ocitli.

„Proto jsme se je snažili motivovat, aby dál platili nájem, vyvarovali se dluhů a nepřistupovali na odstupné, které by jejich situaci řešilo jen dočasně,“ řekla koordinátorka služeb Kateřina Dobrozemská.

Dnes se na pracovníky společnosti Člověk v tísni klienti obracejí ve chvílích, kdy je čeká jednání s vlastníkem objektů ve Škodově ulici.

„Žádají nás o doprovod. Probíráme s nimi jejich možnosti a snažíme se tak přispět k tomu, aby jejich jednání byla konstruktivní,“ upřesnila Dobrozemská.

Společnost Člověk v tísni plánuje do budoucna rozšířit dosavadní počet pracovníků. „Budu se snažit získat finance tak, aby tady mohl fungovat ještě jeden pracovník,“ řekl Richard Kořínek.

Podle jeho slov by v romské čtvrti měla časem vzniknout také nová služba, a to doučování školáků. „Rodiče totiž mnohdy sami nevědí, jak mají své děti připravovat do školy. S nimi se taky nikdo nepřipravoval, takže to neznají,“ vysvětlil.

Společnost Člověk v tísni hodlá také navázat užší spolupráci se všemi přerovskými organizacemi, které se zabývají sociálním vyloučením některých skupin obyvatel.

Romové nové centrum uvítali

Romové z Kojetínské ulice, kde kontaktní místo vzniklo, toto zařízení uvítali. „Jsem rád, že tady budeme mít někoho po ruce, kdo nám poradí třeba s vyplňováním různých formulářů,“ svěřil se včera jeden z nájemníků Patrik Horvát.

„Já jsem taky ráda, že tu bude někdo, na koho se budeme moci obrátit. Jako první by se zde ale mělo něco udělat se zdejším dvorem. Podívejte se, jak to tu vypadá? Všude samé bláto a nepořádek,“ postěžovala si další místní obyvatelka Květoslava Mižigarová.

Prostory pronajalo organizaci Člověk v tísni za symbolické nájemné město Přerov. Pro veřejnost bude zázemí přístupné v pondělí od 8 do 12 hodin a ve středu od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Pracovníci nabízejí zejména poradenství v oblasti bydlení nebo při vyřizování sociálních dávek. „A především jak se vypořádat s dluhy. To je problém, se kterým se totiž potýká hodně klientů,“ řekl závěrem Richard Kořínek z organizace Člověk v tísni.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika