Dlouho očekávaný projekt letos spolupořádá Město Hranice, Místní akční skupina Hranicko a občanské sdružení Patriot.

Celý den svou výstavou široké škály domácích sýrů, uzenin, ryb, hub či jiných lahůdek zahájí Farmářský trh.

Sobotní program na hranickém zámku pak bude v rámci soutěže O nejlepší koláč, salát a slivovici a další akce Den pro ovoce pokračovat až do večerních hodin.

„Největším lákadlem celého dne jsou samotné soutěžní exponáty. Soutěž získala za několik let obrovskou tradici a popularitu, jezdí tady také hodně lidí z okolních obcí. Právě z Hranic se rozšířil například Špičský koláč a jiné akce tohoto druhu,“ uvedla hlavní organizátorka sobotního projektu Marta Pavelková.

Ta také dodala, že právě kvůli Farmářskému trhu regionu Hranicko pořadatelé zvolili ovocné téma.

„Abychom na Farmářský trh nalákali více lidí, pořádáme akci společně. Jinak máme každoročně celý zásobník témat. Jeden rok šlo například o jablka, potom třeba o hrušky nebo ořechy. Letos je druh ovoce naprosto libovolný. Chceme, aby lidé takto zviditelnili výrobky, které tak rádi doma produkují,“ uvedla dále Pavelková.

Čekají se stovky návštěvníků

K dalšímu programu se vyjádřil také manažer Místní akční skupiny František Kopecký.

„Část travnaté plochy bude patřit prodejcům a vystavovatelům z oblasti ovocnářství, kteří se veřejnosti představí v rámci Dne pro ovoce. Akce je součástí projektu Místní akční skupiny Hranicko nazvaného Moravské a slezské ovocné stezky,“ uvedl.

Organizátoři si slibují, že program na zámku si nenechají ujít stovky zájemců.

„Očekáváme, že na akci přijde tři sta padesát návštěvníků. Nejvíce jich asi bude kolem patnácté hodiny, kdy se budou vyhlašovat výsledky soutěže. Jednotlivé kousky zhodnotí sedmnáctičlenná smíšená porota, která sestává z řad odborníků i laiků. Muži se asi zaměří na ochutnávání vzorků slivovice, ženy zase spíše na koláče,“ dodala Pavelková.

Tradiční zábavné odpoledne vyplní kapela KLAPETO, vystoupí také dětský taneční soubor Rozmarýnek a kapely Country míza či Pohoda. Divákům se přestaví i skupina Báječné ženské z Majetína a svůj nový román pokřtí spisovatelka z Teplic nad Bečvou Jaroslava Černá.