Pak se totiž poplatek může vyšplhat do dvojnásobné výšky.

Zastupitelé města tento krok schválili prostřednictvím obecně závazné vyhlášky.

„Pokud se týká částky za komunální odpad, nepřináší nová vyhláška žádnou změnu. Částka šest set korun na jednoho poplatníka platí, stejně jako v roce 2013," řekl vedoucí finančního výboru v Hranicích Vladimír Zemek s tím, že novou podobou vyhlášky se kompenzují náklady, které radnice vloží na vymáhání dlužných částek.

Město sice možnost navýšení poplatků mělo ve vyhlášce, která se vztahuje ke komunálnímu odpadu, už dříve, ale doposud se násobení částky vyhýbalo. Po špatných zkušenostech se ale situace mění. Hranice přestávají využívat exekutorů, při vymáhání dlužných částek jdou takzvaně vlastní cestou.

„Pokud poplatník částku nezaplatí a je mu vystavován platební výměr, zvyšuje se poplatek na dvojnásobek. Poplatník nejdříve od nás dostane složenku, ve které ho upozorňujeme na částku, kterou má uhradit. Pokud se tak nestane, pak zasíláme výzvu k úhradě nedoplatku. Pokud ani na tuto výzvu nereaguje, pak v následujícím roce vystavujeme platební výměr," přiblížil Vladimír Zemek standardní postup města vůči dlužníkům.

Jelikož nové znění obecně závazné vyhlášky platí až od prvního ledna 2014, v případě nezájmu na jednotlivé výzvy se dlužník dočká dvojnásobeného poplatku až na začátku roku 2015. Neuspokojivá situace v souvislosti s notorickými dlužníky přitom v Hranicích stále trvá, dokonce se ještě zhoršuje. Ke klasickému termínu 30. dubna v posledních letech neuhradí povinnou částku přibližně 2 500 obyvatel. Po zaslání první výzvy adekvátně zareaguje asi 800 lidí, stejný počet zaplatí po obdržení platebního výměru. Po zbývající přibližné třetině dlužníků město vymáhá dluhy i poté.

„Ze zkušeností vyplývá, že přibližně na tři sta lidí nedosáhnou ani exekutoři. Jsou to lidé, kteří v současné době nemají nic, co by se jim dalo zabavit. Bohužel dochází k nárůstu těchto lidí," potvrdil vedoucí finančního výboru Vladimír Zemek.