Kdo hasičům předem nahlásí, že se chystá uklízet trávu a rozdělá si k tomu oheň, tomu za to žádný postih nehrozí. V opačném případě hrozí podle zákona bloková pokuta. Zakázáno je však jen plošné vypalování. Ohýnky na zahradě jsou lidem dovoleny, pokud v obci neplatí vyhláška, která by jim v tom výslovně bránila.

„Lidé mohou předem hlásit, že budou vypalovat trávu. Využívají k tomu webových stránek Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje,“ informoval velitel hranických hasičů Arnošt Lenoch s tím, že tato internetová služba už je v provozu přibližně rok.

Velmi často se podle Lenocha stává, že lidé hasičům volají, aby je upozornili na to, že jejich soused pálí trávu. Každé takové oznámení musejí záchranáři přímo na místě prověřit, pokud o něm dopředu nevědí. Už proto se vyplatí oznámit své plány na zmíněných webových stránkách.

Z vypalování trávy přitom na Přerovsku v létě mnoho požárů nevzniká. Mnohem větší riziko znamená plošné vypalování, které se děje spíše v jarních měsících.

„Teď je mnohem nebezpečnější, když si někdo založí ohýnek v lese, třeba na letním táboře,“ uvedl vyšetřovatel HZS Olomouckého kraje Miroslav Schwarz, který před pár dny šetřil požár lesního porostu právě z táboráku. Nebezpeční jsou teď podle něj v lese i kuřáci.

Jiskra a kompost

Při grilování na zahradě mnoho požárů nevzniká, i když také tam hrozí riziko, že jiskra přeskočí třeba na kompost a ten se rychle vznítí.

Jestliže je při požáru někdo zraněn nebo ohrožen a pachatel je známý, trestají ho hasiči přímo na místě blokovou pokutou do tisíce korun. Kdyby se ovšem požár nebezpečně rozšířil, pak už hrozí postih až pětadvacetiti­sícový.

„Tak vysoké pokuty se ale udělují jen velmi výjimečně,“ dodal k tomu vyšetřovatel.

V letních měsících jsou časté požáry na vlakových nádražích nebo poblíž kolejí. Zaseknou se brzdové zdrže, hodí jiskru a ta dopadne na suchou trávu, která vzplane. „Takovýchto požárů šetříme každým rokem deset i více,“ uzavřel Schwarz a dodal, že poslední takový případ se stal 13. července na nádraží v Hranicích.