Podle sadařů je častým jevem i to, že plody uhnívají přímo na stromech, protože jsou napíchané od bodavého hmyzu.

„Kotel na dvě stě padesát litrů máme problém zaplnit, většinou je to tak sto až sto padesát litrů kvasu. Letos to teče trošku méně, takže ze sto padesáti litrů je tak třináct litrů pálenky," popsal majitel pálenice v Pavlovicích u Přerova Václav Caletka.

Ten podle svých slov tak mizerný rok nepamatuje. „Za posledních dvacet let je to snad nejhorší rok. Nebyly třešně, pomrzly meruňky i mirabelky. Všechno rané ovoce zničilo počasí. Ani švestek nebude, protože alespoň u nás pomrzly skoro všechny," řekl.

Jablka sice na první pohled vypadají dobře, ale jsou napíchaná od vos a včel. „Hrozně brzy padají ze stromu, takže nemají potřebnou zralost. Někdy hnijí přímo na větvích. Kdo čeká na uskladnění až do konce září, tak nesebere vůbec nic," soudí.

Loni byla úroda dobrá

Milovníci pálenky se tedy zřejmě budou muset spokojit se zásobami z loňského roku, kdy byla naopak úroda švestek i jablek dobrá.

„Loni jsem měl jablečného kvasu devět set litrů a trnek dvě stě. Rok se s rokem sešel, a kde nic tu nic. Mám čtyři zahrady a jablek na stromech dostatek, jenže jsou sušší a nemají takovou šťávu jako loni. Ani sladkost není dobrá a plody jsou malé," popsal zkušený sadař Václav Unger.

Na špatné úrodě se podepsaly nejen ranní mrazíky, které letos na Přerovsku zničily velkou část úrody, ale i sucho. Situace se ale liší v jednotlivých částech okresu.

Nejhorší sezóna za posledních pět let

„Třeba v Bochoři trnky jsou a ve Vlkoši už nejsou. Většinou ale v pálenicích platí, že jaký je vstup, takový výstup. A ten vstup je letos velmi slabý, za posledních pět let je to asi nejhorší sezona," řekl František Sládeček z pěstitelské pálenice v Přerově.

„Počasí zkrátka ovoci nepřálo, což je patrné především u peckovic," zhodnotil.

Na nevydařenou sezonu si stěžují také v Zemědělském družstvu Podhradí v Týně nad Bečvou. „Švestek je ve srovnání s loňským rokem jen třetina, protože je zdecimovaly jarní mrazíky. Jablka jsou tak na padesáti procentech úrody. Pomrzly meruňky i třešně, alespoň u nás. Lidi budou pálit náhražky, seženou všechno, co má cukr a nechají vykvasit," posteskl si sadař Antonín Ryšánek.