Zatímco o vánočních svátcích provoz v pálenicích na okamžik utichl, dnes se s výrobou pálenek opět začalo.

„Jeli jsme od rána do večera každý den, kromě neděle. Teď jsme si o svátcích trochu odpočinuli, ale už zase vyrábíme,“ řekl dnes dopoledne Josef Bochňák, pracovník pálenice v Rokytnici.

Pálenice nyní zpracovávají kvas zejména z jablek a ze švestek, ale stále přijímají nové objednávky. „Nové zákazníky bereme, ale musí počítat s termínem někdy v lednu,“ doplnil Josef Krutil z pálenice v Lipové na Přerovsku.

Podle provozovatelů pálenic letošní úroda ovoce byla průměrná. „Švestek bylo dostatek, ale urodilo se méně jablek,“ řekla Marie Ovadová, majitelka pálenice v Oseku nad Bečvou.

Pálenice rozjíždějí svůj provoz v červenci, kdy se zpracovávají kvasy z třešní a višní. Ty později nahradí špendlíky, meruňky a broskve. Od září se začínají pálit hrušky, jablka a švestky.

Oslovení provozovatelé pálenic v přerovském regionu předpokládají, že sezonu ukončí v lednu nebo v únoru. V minulosti však bývala sezona i o měsíc delší. „Letos se však urodilo méně ovoce a navíc v posledních letech přibylo mnoho nových pálenic,“ vysvětlil důvod zkrácení sezony Josef Bochňák z pálenice v Rokytnici.

Jak upřesnila mluvčí Celního ředitelství v Olomouci Marie Bortlová, v přerovském regionu je registrováno celkem jedenadvacet pěstitelských pálenic. „Všechny už prošly kontrolou celníků, u některých byla tato kontrola dokonce provedena už vícekrát,“ informovala Bortlová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika