Jedna z pamětnic ještě staré Váňovy vily, Božena Šimková rozená Váňová, se nad její novou tváří přímo rozplývala.

„Krása to byla. Byla jsem v šoku z toho, co se z té staré vily dalo udělat, kolik tam je krásných bytů. Zachovalo se nádherné schodiště, které tam je skoro sto let, jak si ho já ještě pamatuji. Opravdu nádherné," vyprávěla nadšeně.Rodina Váňova se rozhodla zrekonstruovat rodinnou vilu a poskytnout ji jako bydlení lidem, kteří z jakýchkoliv důvodů hledají domov ve Skaličce.

„Navíc až bude zprovozněná ta zahrada, tak to bude teprve něco! Je to výborně vyřešené, nic se nepřistavovalo, ale když jsem tam vešla, skoro jsem to tam nepoznala," usmívala se důchodkyně.

Původně jednala rodina o vybudování pečovatelského domu, nicméně podmínky byly natolik přísné, že se raději rozhodli ponechat aspoň zčásti původní tvář vily, kam všichni chodili ať už jako děti nebo jako dospělí.

„Nároky byly tak velké, že by nezůstal kámen na kameni, museli bychom vše změnit. Třeba právě původní schodiště, které je zde z třicátých let minulého století. Zrekonstruovali jsme ho a je to nádhera a to by zde zůstat nemohlo," povzdechla si jedna z žen klanu Váňových.

Do oprav se rodina pustila roku 2014.

„Dům jsme koupili proto, aby z něj nebyla třeba herna. Naopak, chtěli jsme pomoci těm, kteří to třeba zrovna potřebovali. Navíc jsme si přáli, aby vila zůstala ve vlastnictví Váňovy rodiny. Vzniklo zde osm bytů 2+ kk, které budou sloužit lidem všech věkových kategorií. Nejmladší obyvatelka má asi 20 let a nejstarší osmašedesát," uvedla dále.Rodina Váňova se rozhodla zrekonstruovat rodinnou vilu a poskytnout ji jako bydlení lidem, kteří z jakýchkoliv důvodů hledají domov ve Skaličce.

„Někteří se sem nastěhovali, protože jde o bezbariérový byt, skončily zde i lidé, kteří se dostali do situace, kdy je pro ně bydlení cestou k osamostatnění a první krok k tomu, aby se postavili na vlastní nohy, nebo se sem nastěhovali lidé, kteří chtěli bydlet blízko rodičů," doplnila.

Starostka Petra Kočnarová je s nápadem rodiny Váňových opravdu spokojená.

„Jsme hrozně rádi, že se tento počin podařil a rodina Váňova vilu zrekonstruovala, navíc v tak rychlé době. Trvalo to ani ne rok, my bychom na to pravděpodobně neměli finanční prostředky," uzavřela starostka.