„Ve Valašském Meziříčí jde pouze o podpůrné opatření, které doplňuje epidemiologický plán nemocnice. Jde o to, abychom maximálně zabránili komukoliv v kontaktu s nákazou,“ uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Želazko s tím, že zákaz návštěv není nijak časově omezen a bude platit do odvolání.

Muže středního věku přijali do meziříčské nemocnice v úterý odpoledne.

„Výsledky testů u něj ve středu večer potvrdily přítomnost viru Pandemic H1N1,“ sdělil Želazko. Pacient podle něj v současné době leží v izolaci na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice, má veškerou potřebnou péči a je pod intenzivní kontrolou.

„Jeho stav je ale vážný. Další vývoj lze těžko předvídat,“ konstatoval mluvčí. Na přijímání nových pacientů to však podle něj nebude mít žádný vliv. Do nemocnice budou nastupovat dál.

Z Hranic jezdí do Valašského Meziříčí některé nastávající maminky. V jejich městě totiž porodnice není. „I ty teď přijímáme normálně dál,“ ujistil budoucí rodičky Želazko. Obava z nákazy však teď možná některé ženy od porodu ve Valašském Meziříčí odradí.

„Slyšela jsem, že jsou tam v nemocnici zakázány návštěvy. Já osobně jsem tam rodila před třemi týdny, ale kdyby tam v té době ležel pacient s pandemií, určitě bych raději zvolila jinou porodnici,“ svěřila se novopečená maminka z Hranic Kateřina Hoffmannová.

Hranická nemocnice je už také na útok prasečí chřipky připravena.

„Zatím u nás žádného pacienta s touto chorobou nehospitalizujeme,“ řekl její ředitel Eduard Sohlich. Již dříve ale uvedl, že mají pro případ výskytu pandemie vyčleněnu celou jednu lůžkovou stanici na svém infekčním oddělení. „Což znamená třicet lůžek,“ upřesnil Sohlich.

V Přerově mají rovněž připraven po ruce pandemický plán olomouckého kraje. Podle něj se v této nemocnici počítá s uvolněním 74 lůžek.

„Doposud jsme jen vytvořili seznamy zdravotníků, kteří by měli být proočkovaní. Očkování ale zatím neproběhlo,“ informoval Tomáš Želazko, který je pověřen komunikací s tiskem nemocnicemi v Přerově i Valašském Meziříčí.