Mohli do nich přidat i plyšáky a domácí potřeby.

Do akce se v Hranicích zapojila celá řada rodin. Svědčilo o tom velké množství igelitových pytlů a papírových krabic, naskládaných v úterý ráno u vchodů panelových domů.

„Je to parádní, že se to nemusí nikam daleko nosit,“ ocenila sbírku Martina Huňatová z Rezkovy ulice, která do ní přispěla bundami, kostýmkem a dětským oblečením.

Projekt, jehož autorem je Diakonie Broumov, má výstižný název Ulice a běží už třetím rokem. Kromě elegantního způsobu, jak lidem pomoci zbavit se nepotřebného šatstva, má i jiný přínos.

„V našem centrálním skladu pracuje šedesát našich klientů z okraje společnosti. Jsou to lidé bez domova, kteří si prošli exekucemi i dalšími životními problémy a my jim tím, že je zaměstnáváme, pomáháme k opětovnému návratu do společnosti,“ vysvětlila dispečerka broumovské diakonie Klára Kolůchová.

Kromě oblečení mohli Hraničané do krabic a pytlů přibalit i plyšové hračky, ručníky, lůžkoviny nebo domácí potřeby. Použitelné věci využije diakonie k humanitárním účelům, nepoužitelné k dalšímu průmyslovému zpracování.

„V poslední době jsme posílali zásilky hlavně do Rumunska. Například hračky do dětských domovů,“ informovala Kolůchová.

Stejně tak je však diakonie k službám i českým lidem, které například postihla povodeň.

„Obracejí se na nás obce i jednotlivé rodiny. Jedné, která měla dům pod vodou letos, jsme se teď snažili vybavit její tři děti do školy,“ uvedla jedna z mnoha případů humanitární pomoci v tuzemsku dispečerka.

Přímo v Hranicích mohou lidé v průběhu celého roku nosit nepotřebné šatstvo do šatníku charity. Ta však akci diakonie nevnímá jako konkurenční.

„Máme k dispozici tak malinkou místnost, že bychom to všechno, co se v úterý nahromadilo před paneláky, stejně neměli kam uložit. Sbírka broumovské diakonie je dobrý nápad,“ zhodnila ji ředitelka hranické Charity Veronika Polusová.

Kromě projektu Ulice, kdy si pro balíky jezdí z broumovské diakonie automobily, pořádá totéž občanské sdružení ještě další sbírky a to na železnicích.

Do některých měst přistavuje vagóny a lidé nosí nepotřebné věci na nádraží. Často také diakonie spolupracuje s charitami a dalšími krizovými zařízeními v jednotlivých českých městech.