„Lékaři a zdravotní sestry pomocí této panenky komunikují s malým pacientem, vysvětlují jim zákroky, které dítě musí podstoupit. To se pak méně bojí, když ví, co je čeká," vysvětlil prezident Kiwanis klubu v Hranicích.Pomyslný občanský průkaz už může dostat Kiwanis panenka, která v pondělí 23. listopadu oslavila patnácté narozeniny. Jako poděkování za podporu pozval Kiwanis klub Hranice všechny členy i sponzory na menší oslavu.

Panenka je z bílé látky vyplněná umělou stříží a nechybí jí ani upletený či uháčkovaný obleček. Na její výrobě se v Hranicích podílí ženy z Domova seniorů a členky Svazu diabetiků ČR. „Za celou dobu naší existence jsme už dětem předali přes tři a půl tisíce panenek," pověděl dál Miroslav Wildner, který si pochvaluje spolupráci s firmou KROK a hranickou nemocnicí, především pak dětským oddělením.

„Každým rokem v říjnu zde, já jim říkám babičky, osobně předají panenky, které ušily, panu primáři nebo hlavní sestře tohoto oddělení. Panenka se pro dítě stává přítelem, který je provází po celou dobu léčby. Každé dítě si svou panenku může vymalovat podle své fantazie a bere si ji s sebou poté domů," popsal nadšeně prezident Kiwanis, který se v říjnu dalšího roku bude opět měnit.

„Funkce v Kiwanisu se střídají. Není to tak, že mě zvolí prezidentem a já jím zůstanu do konce dnů. Je to tak, že člověk je plný elánu a chce, a pak za rok přijde zase druhý a zase chce on nové lepší věci. Nedochází k takzvanému vyhoření," pověděla jedna ze dvanácti členek Klubu Kiwanis Lenka Kopřivová, která od příštího roku nastoupí na místo Miroslava Wildnera.

Zakládající členkou Kiwanisu je Regina Kudláčková, která s tímto nápadem přišla z Tábora. V Hranicích funguje klub už deset let.

„Hlavním pilířem je určitě výroba panenek, druhým je takzvaná adopce na dálku. Ročně posíláme určitou sumu peněz jedné holčičce v Indii jménem Maria Daisy, aby mohla dokončit základní vzdělání. Děvčata to mají těžší a vzdělání jí do jisté míry pomůže v dalším životě," uzavřel Miroslav Wildner s tím, že třetím pilířem jsou pravidelné vánoční koncerty.