„Letos se nám zapojilo čtyřicet čtyři domů, je to o něco méně než loni, možná to bylo tím sušším rokem, někdo říká že ta úroda nebyla tak dobrá," uvedla starostka obce Horní Újezd Alena Veličková a zároveň členka spolku Óježďák, který akci pořádá.

Už v sobotu dopoledne vyrazila do ulic nezávislá soutěžní komise, aby vyhodnotila podzimní výzdobu u jednotlivých domů a určila vítěze. Čekalo jí ale opravdu nelehké poslání. Podle slov starostky je totiž rok od roku tvořivost místních obyvatel lepší a lepší.

„Komise vždy obejde celou obec a hodnotíme vždycky pět nejlepších domů. Je to ale hodně těžký úkol, protože ty nápady jsou opravdu moc hezké. Udělujeme ale i další ceny, kde hodnotíme za nejlepší nápad či výtvarné ztvárnění a dokonce letos máme i dětskou cenu," pokračovala starostka.

Hornoújezdským rozhodně fantazie ani vtip nechybí. Vedle Sněhurky a sedmi trpaslíků, indiánů, dětí na hřišti, lyžaře či rybáře nebo Čerta a Káči jste tady mohli potkat i zajímavé postavičky ze současného televizního nebo politického života. Zatímco si na jedné straně v poklidu a pohodě sedí Ozzák ve svém oblíbeném křesle s pivem v ruce, o kousek dál už policie veze do vazební věznice jednoho z našich politiků.

Do soutěže se zapojily i děti z místní mateřské školy, kterým s výrobou Podzimáčků pomáhali i jejich rodiče.

„Každé z dětí, které přineslo svého Podzimáčka, také od nás dostane cenu. Letos se jim moc povedly. Mají úžasné nápady, je to nádhera," pochválila práci dětí a rodičů starostka.

Nejtěžší dýně měl půl metráku

Vyvrcholením Dýňobraní byla pak odpoledne na místním hřišti dýňová slavnost, na které proběhlo nejen vyhodnocení podzimní výzdoby, ale byl zde i vyhlášen Dýňoborec 2012. Tuto cenu si za svou nejtěžší letošní dýni, která vážila rovných 51,1 kilogramů, odnesli Ondrouškovi.

Součástí slavnostního sobotního odpoledne byla rovněž i ochutnávka jídel z dýní, cuket a brambor. Pokrmy z těchto ingrediencí byly připraveny na slaný i sladký způsob a podle reakcí přítomných lahodily nejen oku ale především jazyku.

„Hitem dnešního dne byl bramborový tatarák s topinkou a potom úžasný koláč cuketový s nivou a masem. Lidem ale moc chutnaly i bramborové taštičky s povidlím, bramborový salát a guláš, dále i cuketové řízky, cuketová sekaná s uzeným masem, cuketový koláč s margotkou nebo s oříšky," vyjmenovala Monika Ovčáčíková ze spolku Óježďák.

Jak dále dodala návštěvníci si pochvalovali i bramborový koláč, bramborovou i dýňovou polévku, sladké cuketové koláče s ostružinami a oříšky a vlastně vše co stůl plný lahodných pokrmů nabízel.

Celé odpoledne zpříjemnilo návštěvníkům Dýňobraní i Duo Ymperio, které k tanci a poslechu hrálo písničky nejen pro všechny věkové kategorie ale i pro milovníky různých žánrů.

„Velmi nás těší, že se do této soutěže zapojují celé rodiny. Jediné, co nás letos naštvalo, bylo řádění vandalů, kteří nám poničili v obci dvě aranžmá," posteskla si Alena Veličková.

Jedna z dýňových hlav podle jejích slov dokonce skončila na kruhovém objezdu ve zhruba asi čtyř kilometrů vzdálených Všechovicích. Ale ani tato nepříjemná událost podle slov starostky naštěstí neodradí obec Horní Újezd od pořádání dalšího ročníku.

A ten, kdo dnešní přehlídku dýňových postaviček nestihl, zoufat určitě nemusí, obec Horní Újezd budou zdobit ještě několik dní.

Hodnocení poroty: Dýňobraní 2012

Indiánská rezervace – Vašinovi
Dětské hřiště – Rakovští
Čert a Káča – Piknovi
Vánoce – Mašlaňovi
Sněhurka a sedm trpaslíků – Čejkovi

Cena obce Býškovice: Vodní lyžař – Kociánovi a Seidlovi

Cena obce Rouské: Dlouhý, široký a bystrozraký – Kuchaříkovi

Cena obce Horní Újezd: Kauza Rath – Burdovi

Cena za umělecké ztvárnění: Zoo Horní Újezd – Hradílkovi

Cena za kreativitu: Strašidýlka – Nesvadbovi

Cena mužské dětské poroty: Ozzák – Koryčánkovi

Cena ženské dětské poroty: Rybář v akci – Ondra Dostál