Do posledního místa byla včera zaplněna společenská místnost Domova seniorů v Hranicích. Jeho obyvatelé se zájmem poslouchali, jak na vozíček připoutaná žena vzpomíná na své sportovní začátky.

„Musím se přiznat, že jako dítě jsem byla od tělocviku osvobozena. Prodělala jsem totiž náročnou operaci plic,“ poodkryla své soukromí Kacanu.

V pětatřiceti letech jí na svahu přerazil obě nohy neopatrný lyžař. Fyzicky i psychicky se pak mladá žena dlouho zotavovala v rehabilitačním zařízení a hledala nový smysl života. „Nechtěla jsem jen sedět na vozíku a být odkázána na druhé,“ říká paní Eva.

V sanatoriu tehdy dostala nabídku vyzkoušet si z vozíku zahrát tenis. „Pak mi ale řekli, že mám příliš malé ruce a krátké prsty, a doporučili mi raději atletiku,“ vysvětluje Kacanu. „Já, která jsem sportu moc nerozuměla, jsem si pod tím pojmem okamžitě představila gymnastiku a nechápala jsem, jak bych se jí mohla na vozíku věnovat,“ směje se dnes svým tehdejším zkresleným představám úspěšná paralympionička.

Na olympiádách a mistrovstvích Evropy i světa teď vrhá koulí, oštěpem a diskem. Na poslední paralympiádě v Athénách si vybojovala stříbro, před dvěma lety pak i titul světové šampionky. Oba rodiče Evy Kacanu jsou Řekové.

„Já mám v rodném listě uvedeno, že jsem se narodila v Jablonci nad Nisou, kde měli mí rodiče trvalé bydliště. Ve skutečnosti jsem se ale narodila v letadle někde nad Rakouskem,“ podělila se o perličku ze svého soukromí paní Eva.

Při besedě v domově seniorů žena několikrát zopakovala, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se a setkávat se zajímavými lidmi. „Pro naše obyvatele jsou tato slova velmi povzbudivá. Také pořádáme nejrůznější sportovní turnaje a při nich opravdu nezáleží na věku ani na kondici. Mnohem důležitější je, že naši klienti jen tak nesedí nebo neleží, ale stále se snaží nějak zaměstnávat a bavit,“ dělí se o své názory pracovnice domu seniorů Jana Adámková.

Čtyřiačtyřicetiletá paralympionička z Olomouce byla v pořadí druhým účastníkem nového pořadu hranického domova seniorů s názvem Křeslo pro hosta. Jako první do něj před měsícem usedla hranická lékařka Lubica Víchová, která babičkám a dědům přednášela na téma Zdravý životní styl seniorů.

Kateřina Kapková