Pokud si chtějí vyřídit něco důležitého, musí si domluvit hlídání, nebo dítě nosit v náruči. Tím ale riskují, že přijdou o kočárek, který dnes vyjde na několik tisíc korun.

Některé maminky poukazují na to, že je s kočárky často vyhánějí také z obchodů. Proto raději volí nákupy v marketech, kde před některými mohou zaparkovat se svým autem na vyznačených místech.

„Tato parkovací místa provozujeme už delší dobu, jsou vyznačená u všech hypermarketů s plochou větší než 3000 metrů čtverečních. Tvoří dvě až tři procenta z celkového počtu parkovacích míst. Tato místa jsou prostornější a bývají umístěna u vchodu do hypermarketu. Maminky si je velmi chválí, protože jim poskytují dostatek místa na vyndání kočárků či autosedaček,“ uvedla Jana Matoušková, mluvčí společnosti Tesco.

Ne všechny markety však tuto službu poskytují. „Parkování pro auta s kočárky je zajištěno u našich prodejen, které se nacházejí jen ve velkých městech. Do budoucna bychom však rádi zvýšili počet těchto míst, jelikož poskytují větší komfort pro nakupující,“ sdělil ředitel komunikace společnosti, která provozuje markety v České republice, Libor Kytýr.

Kam s kočárkem?

Maminky s malými dětmi postoj společnosti ke svým potřebám kritizují. „Málokdo si to dovede představit, ale potýkám se s tím denně. Potřebuji si vyřídit nějakou drobnost na úřadě nebo poště, dítě vezmu do náruče, ale nevím, kam s kočárkem,“ svěřila se Petra Skálová z Přerova.

Podobné zkušenosti má i její kamarádka. „Dobám, kdy se nechávaly děti v kočárkách na ulici, dávno odzvonilo. To by v dnešní době už nikdo neriskoval. My ženy proto musíme pořád přemýšlet dopředu. Když vím, že si potřebuji něco nakoupit, musím zvážit, kam půjdu, abych se tam dostala s kočárkem. A v takovém případě jsou nejlepší markety. Už se mi totiž mnohokrát stalo, že mě z kamenných obchůdků v centru města s kočárkem vyhodili,“ doplnila Gabriela Lehká.

Za nejhůře přístupné instituce označují přerovské maminky krytý bazén, knihovnu, některá zdravotnická zařízení či magistrát. „Vzhledem k tomu, že budovy úřadu se nacházejí na veřejném prostranství, maminky si mohou zaparkovat kočárky, kde chtějí a nikdo je odtud nemůže vykázat. Město žádná speciální místa pro kočárky nemá. Na maminky s kočárky je však, stejně jako na vozíčkáře, pamatováno při rekonstrukcích chodníků, kde se budují nájezdy,“ řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Některé budovy mají sice plošinu pro vozíčkáře, ta se ale pro převoz kočárku použít nedá. „Na kočárky zkrátka není ve městě pamatováno takřka nikde,“ dodala Vladimíra Pospíšilová, která v Přerově vede Mateřské centrum Sluníčko, zařízení pro rodiče na mateřské dovolené.

Problém v Hranicích

Největším problémem jsou podle Mirky Kuchařové z Drahotuš nákupy s dětmi v supermarketech v Hranicích.

„U žádného supermarketu v Hranicích nejsou parkovací místa pro maminky s dětmi. Když beru děti z autosedačky, musím otevřít dveře od auta dokořán, a to mnohdy není možné, protože parkovací místa jsou úzká. Bylo by super, kdyby pro maminky s dětmi byla vyčleněna širší parkovací místa,“ popsala potíže hranických maminek Mirka Kuchařová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Petra Poláková - Uvírová, Naďa Jandová