Město tvrdí, že problém musí odstranit obchodní řetězec Ahold, který na jeho pronajatém pozemku hospodaří. Ten se k tomu ale nemá.

S veřejným osvětlením jsou na sídlišti za Albertem problémy od té doby, co tam supermarket stojí. Do té doby se o něj staralo město, potažmo jeho společnost Ekoltes.

„Teď už s tím naše firma nemá nic společného,“ uvedl Jaroslav Jiříček, vedoucí úseku veřejného osvětlení.

Podle jeho informací jsou sloupy s lampami kolem všech supermarketů a hypermarketů ve městě v jejich vlastnictví a správě.

„Nikde s tím ale nejsou problémy, jenom u Alberta,“ dodal Jiříček.

Jeho slova potvrzuje také Ivo Holec, který na sídlišti za touto prodejnou bydlí. Ten už na problém s nefunkčním osvětlením upozorňuje zhruba půl roku.

„Vloni před Vánoci se ho podařilo zprovoznit, ale teď už opět nesvítí,“ psal Holec letos v únoru starostovi města Miroslavu Wildnerovi. Uplynuly další tři měsíce a situace na třídě 1. máje v Hranicích je stále stejná.

„Jednal jsem s Aholdem a ten mi sdělil, že jakmile to klimatické podmínky dovolí, tak se hned pustí do opravy,“ řekl v úterý starosta Wildner.

Kdo má v ruce Černého Petra?

Ten, když se o problém zajímal, zjistil jen to, že nastala nějaká komplikace v podzemí. V době dešťů vyhazovalo podle jeho informací veřejné osvětlení jističe v jiných částech města a proto prý Ekoltes lampy za Albertem raději odpojil.

„Není mi známa smlouva mezi městem a Aholdem, ale domnívám se, že si my, obyvatelé uvedené lokality, zasloužíme chodit po osvětlených chodnících,“ vyjádřil se Holec a pokračoval:

„Také by mne zajímalo, kdo má v ruce „Černého Petra" a kdo nese za uvedený stav odpovědnost, včetně toho, jaké sankce lze na viníka uplatnit.“

Na to ale starosta Wildner, když jej Deník v úterý telefonicky zastihl v Praze, odpověď neznal.

„Ty smlouvy s Aholdem uzavíral ještě starosta Novák a místostarosta Ježík,“ řekl Wildner s tím, že samozřejmě není problém se do nich podívat. Deník bude tedy záležitost nadále sledovat.