Odpadkové koše v areálu navíc přetékají odpadky a motoristé využívají volnou plochu k riskantní jízdě.

Mezi tím vším si hrají malé děti, které mnohdy v sedle svého kola sedí poprvé.

V areálu CTP Invest je podle slov občanů nedalekého sídliště Struhlovsko životu nebezpečno. „Když se nezabiju při chůzi na těch schodech, tak mě srazí řidič některé z motorek, kteří tudy mnohdy jezdí sem a tam i několik hodin v kuse, třeba celé odpoledne. Někdy je to opravdu k nevydržení,“ popsal neúnosnou situaci obyvatel Struhlovska, který si z důvodu obavy o svou bezpečnost nepřál uvést své jméno.

Nepoužitelné schody

Město o dezolátním stavu schodů vedoucích do areálu ví. „Každoročně se snažíme, aby se oprava schodů vešla do městského rozpočtu. Zatím se to ještě nepodařilo,“ komentoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Chodci i cyklisté tak budou muset i nadále schody obcházet po strmé vyšlapané pěšince vedle schodů. Lidé již řadu týdnů poukazují na přetékající odpadkové koše na parkovišti.

„Scházejí se tam mladí lidé, něco vypijí, sní a je logické, že po nich zůstane odpad. Ten už ale nyní nemají kam odkládat,“ poukázal na vzniklý problém obyvatel nedaleké Hviezdoslavovy u­lice.

Společnost Ekoltes však nemá odvoz odpadků z této lokality na starost. „Nájemce areálu by se měl postarat o úklid. V tuto chvíli nemáme žádnou smlouvu ani jednorázovou objednávku od žádného subjektu. Co se týče košů a odpadu kolem nich, asi bude nutno řešit to jako divokou skládku s tím, že město bude následně vymáhat uhrazení vzniklých nákladů od majitele pozemku,“ sdělil Milan Vinkler, ředitel firmy Ekoltes.

Město chystá opatření

Odbor životního prostředí Městského úřadu v Hranicích se rozhodl na základě podnětu Deníku nepořádek s odpadem u průmyslové zóny řešit. „Provedeme kontrolu dané lokality a v případě, že zjistíme nedostatky, vyzveme vlastníka, aby vše dal do pořádku,“ přislíbila vedoucí odboru Ivana Zaoralová.

Zlepšit by se v blízké budoucnosti mohla zlepšit i situace s řidiči, kteří si na parkoviště jezdí vyzkoušet své schopnosti. O tom, že zde někteří přeceňují své síly, svědčí i ulomený nárazník vozidla, který po nárazu řidič umístil k jednomu z přeplněných odpadkových košů.

„Provoz na tomto parkovišti není nijak časově omezen a k parkování je může využívat prakticky jakýkoliv řidič motorového vozidla,“ řekl úvodem velitel městských strážníku Miroslav Mann s tím, že plocha je v hojné míře využívána také dětmi na kolech a jezdci na kolečkových bruslích.

„Pokud parkoviště někdo využívá jako autocvičiště, přičemž svou riskantní jízdou ohrožuje ostatní občany, je jednání těchto osob přestupkem proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích. Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží nebo třeba jen zbytečným ponecháním motoru v chodu,“ odcitoval zákon Mann.

Dobrou zprávou pro občany, kteří v blízkosti bydlí, i pro rodiče dětí, které si na parkovišti hrají, je, že se městští strážníci začnou zaměřovat na pravidelnou kontrolu této lokality. V případě zjištění, že došlo k přestupku, čeká provinilce přestupkové řízení na odboru dopravy městského úřadu.

Ilustrační foto