Místní kostel, jehož rekonstrukce byla nedávno v rámci ankety Vesnice roku oceněna diplomem Zlatá cihla, je zasvěcený svaté Markétě. Přestože v civilním kalendáři slaví Markéty svátek už 13. července, hody v Paršovicích se uspořádaly až o týden později.

„Někomu se to možná může zdát podivné, ale termín hodů se vztahuje k datu vysvěcení kostela, které se uskutečnilo 22. července, kdy má svátek Magdaléna," vysvětlil datum starosta Paršovic Lubomír Dostál.

Letošní pouť měla v podstatě typický charakter. Už v pátek ji odstartovala předhodová zábava v sousedním Rakově, který do paršovické farnosti spadá. Po sobotním fotbalovém klání se nedělní dění odehrávalo hlavně u kolotočů a dalších pouťových atrakcí.

Program byl zpestřený i výstavou v sokolovně. Letos šlo o expozici technických přístrojů, například nejrůznějších promítaček, které se dříve používaly v kinematografii. Výstava nesla název Jak zachytit staré časy.

„To, co je tady v sokolovně k vidění, je jen zlomek naší stálé výstavy v Křelově u Olomouce. Před lety jsme založili muzeum a právě tam, na pevnosti C a K Františka Josefa I. v Křelově je největší sbírka," řekl Roman Prokeš, který s dalšími členy výtvarného a divadelního sdružení Studio bez kliky programem v sokolovně provázel.

„Převezli jsme tam tuny promítaček. Jsou tam i věci z Hranicka, hlavně velké projektory a meoptony. Ty jsme zachránili těsně před demolicí kina v Lipníku nad Bečvou," dodal Roman Prokeš. Kromě výstavy, která v Paršovicích potrvá až do pátku 25. července, si na své přišly i děti. Hrály se divadelní pohádky a nechyběla ani ukázka historických zbraní. Vedle obce Paršovice byla organizátorem akce také Místní akční skupina Hranicko.