Tragédie u baru Lumír: strážník zastřelil mladíka

Foto z noční střelby před barem Lumír.

Tragédie se stala v pátek 9. ledna okolo půlnoci před přerovským barem Lumír poblíž Komenského ulice. Skupinka podnapilých hostů rušila noční klid a na místo proto vyrazila hlídka městské policie. Kulka jedoho ze zasahujících strážníků zřejmě nešťastnou náhodou zasáhla mladíka, který byl v té době na místě. Následkům svých zranění na místě podlehl.

Strážník byl později obviněn z usmrcení z nedbalosti, za což mu hrozí až šest let vězení.

Lidé z lazaretu hrůzy dostali novou šanci

Odjezd posledních klientů z lazaretu v Dluhonské ulici v Přerově

První únorové dny otřásla Přerovem kauza, na kterou upozornila senátorka Jitka Seitlová. V sociální ubytovně v Dluhonské ulici žijí v otřesných podmínkách zdravotně postižení lidé, které sváží ze všech koutů republiky do Přerova romský podnikatel Pavel Mirga. Pobírá na ně tučné sociální dávky od státu, ale nemocní staří lidé nemají co jíst a živoří v nuzných poměrech.

Po medializaci případu se věci dávají do pohybu – šanci na nový začátek dostávají postižení díky velké podpoře měst a sociálních pracovníků z celé republiky. Z lazaretu se lidé v průběhu února přestěhovali do domovů pro seniory, pečovatelských domů a dalších zařízení.

Politická rošáda na radnici v Hranicích

Starosta Hranic Jiří Kudláček (ANO)

Hranická politická scéna se otřásla v základech. Zastupitelé v dubnu nečekaně odvolali dva koaliční radní – Vojtěcha Zimu (ČSSD) a Vlastu Zapatovou (Hranice 2000). Ve funkcích je nahradili opoziční politici z hnutí ANO 2011 – Pavla Tvrdoňová a Jiří Kudláček. Starosta města Vladimír Juračka (Hranice 2000) a spolu s ním i místostarostka Radka Ondriášová (ČSSD) podali rezignaci. Nové vedení radnice začalo v Hranicích vládnout v květnu.

Vyloučené lokality hlídají romští asistenti

Romský asistent v Přerově

Čtyři romští asistenti prevence kriminality, kteří dohlížejí na dění v sociálně vyloučených lokalitách u nádraží, začali působit od května v Přerově. Stát poskytl na projekt dotaci 606 tisíc korun a město uhradí pouze deset procent z celkových nákladů. Asistenti se zaměřili nejen na chování sociálně nepřizpůsobivých v Kojetínské či Husově ulici u nádraží, ale posvítili si také na záškoláctví dětí. Projekt bude pokračovat i v příštím roce.

Přerov si připomněl 70 let od konce války

Kolona historických vozidel v Přerově, připomínající účast československých vojáků v bojích na konci války

Velkolepé byly oslavy sedmdesátého výročí konce druhé světové války v Přerově. Atmosféru osvobození si užili 3. května účastníci „Cesty vítězství," která putovala po stopách vojáků 1. čs. armádního sboru ze slovenského Pováží přes Moravu do Prahy. Kolonu vojenských historických vozidel vítaly na Horním náměstí stovky lidí. Přerov si v červnu připomněl také památku 265 karpatských Němců, kteří byli zavražděni už po skončení války na Švédských šancích. Na místo tragédie se vydal pietní pochod.

Se starým Priorem odešel kus historie

Demolice přerovského Prioru

Velký zájem kolemjdoucích vzbudila v květnu demolice přerovského obchodního domu Prior. Před zraky Přerovanů tak zmizel kus historie města. Na místě bývalého Prioru dnes vyrůstá nová nákupní galerie, ve které bude na šest desítek prodejních míst. Na střeše zaparkuje tři sta aut. Nové nákupní centrum se otevře se v červnu příštího roku.

Na letišti vznikne průmyslová zóna

Letiště v Bochoři

Předseda vlády Bohuslav Sobotka navštívil ve čtvrtek 21. května bochořské letiště, které by se mohlo stát v budoucnu strategickou průmyslovou zónou. Uplatnění by zde mohlo najít až pět tisíc lidí. Ve hře jsou dvě varianty – zóna s letištěm nebo bez něj. V září si přijel do Přerova prohlédnout areál letiště také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Archeologové odkryli popelnicové hroby

Přerovští archeologové našli v lokalitě u Prioru popelnicové hroby, staré přes tři tisíce let.

Přerovští archeologové odkryli v červnu během bádání v místech u Prioru čtyřiadvacet žárových hrobů slezské fáze kultury lužických popelnicových polí. Na místě, kde dnes vyrůstá nová nákupní galerie, byly uloženy před třemi tisíci lety v keramických nádobách ostatky mužů, žen a dětí. V jednom z hrobů byla dokonce nalezena celá sada koflíků a šálků a raritou je i štěrchátko, vypálené z keramiky, s drobnými kuličkami uvnitř.

V Přerově padl 125 let starý teplotní rekord

Ilustrační foto

Nejen Přerov, ale celou Českou republiku, sužovala v létě tropická vedra. Před všudypřítomným horkem nebylo takřka úniku. Nejvýše se rtuť teploměru vyšplhala v sobotu 18. července – a to na 35,1 stupňů Celsia. V ten den v Přerově padl 125 let starý rekord. Nejtepleji bylo 18. července roku 1890, kdy se teplota vyšplhala na 34,5 stupňů Celsia.

Zámecká zahrada je v novém

Zrekonstruovaná zámecká zahrada v Hranicích

Zámecká zahrada v Hranicích prošla v létě náročnými opravami a zcela změnila svůj vzhled. Nechybí zde víceúčelový komplex s atrakcemi pro děti, dospělí zase ocení místa k posezení a relaxaci, altánek, kašnu nebo menší podium. Hranice získaly také veřejné záchodky v centru, které zde léta chyběly. Rekonstrukce zámecké zahrady přišla na bezmála 18 milionů korun.

Lávka U Tenisu se konečně otevřela

Slavnostní otevření nové lávky U Tenisu v Přerově

Prvního září se mohli Přerované poprvé projít po novém přemostění přes řeku Bečvu – lávce U Tenisu. Stavba vypukla na podzim loňského roku demolicí původního mostku, který byl staticky narušený od povodní v roce 2010, kdy lávku podemlela voda a zpečetila tak její osud. Moderní konstrukce – předpjatý železobetonový trám se závěsy – stál město 24 milionů korun. Na novou lávku se přišly podívat v den slavnostního otevření davy lidí.

Bývalý primátor Přerova stanul opět u soudu

Vyhlášení rozsudku nad exprimátorem Jiřím Lajtochem, radními a úředníky přerovského magistrátu u Okresního soudu v Olomouci

Okresní soud v Olomouci se ve středu 23. září znovu zabýval kauzou údajně předražených městských zakázek na přerovské radnici. Verdikt v podstatě potvrdil původní rozsudky z loňského roku. Bývalý primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD), tři radní a dva úředníci magistrátu vyvázli s podmíněnými tresty. Radní se ocitli v hledáčku policie kvůli dvěma starším zakázkám – stavbě domova pro seniory a rekonstrukci zimního stadionu. Odsouzeni byli za pletichu při veřejné soutěži a dražbě ve spolupachatelství a zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Přerov byl tři dny světový. Díky jazzu

Československý jazzový festival - Ondřej Ruml, Snarky Puppy

Mladá americká kapela Snarky Puppy, která slaví ve světě velké úspěchy, ale také zpívající pianistka Sarah McKenzie nebo skvělý americký band Fourplay – takové byly hlavní hvězdy letošního Československého jazzového festivalu v Přerově, který se konal od 22. do 24. října v Městském domě.

Dlouholetá tradice jazzu vychovala věrné posluchače, díky nimž má festival neopakovatelnou atmosféru. V příštím roce oslaví „jazzák" neuvěřitelných padesát let od svého založení.

V Přerově postavili cyklodům. Jediný na Moravě

Otevření cykloveže u přerovského nádraží

Nový parkovací dům pro kola, nad jehož způsobem financování se delší dobu vznášely otazníky, začal od 11. prosince sloužit veřejnosti. Na slavnostním otevření cyklověže u vlakového nádraží nechyběli zástupci města a stavbě požehnal i přerovský farář Pavel Hofírek. Parkovací dům pojme 117 kol a jeho stavba přišla na 9,5 milionů korun.

Město koupilo hotel Strojař

Hotel Strojař v Přerově

Město se rozhodlo koupit od armády opuštěný komplex bývalého hotelu Strojař. Důvodem byly obavy obyvatel Přerova z toho, že by zde mohla vzniknout další sociální ubytovna. Radnice uzavřela s ministerstvem obrany kupní smlouvu na prodej objektu na sklonku roku – a do svého majetku ji město získá za částku 40,5 milionů korun. Jaké bude jeho využití, zatím není jisté – v první fázi by zde ale měli bydlet dělníci, pracující na stavbách v okolí.