Pátrání bylo nakonec úspěšné, podchlazený muž skončil v nemocnici v péči zdravotníků.

Zbloudilec se ozval dispečinku Policie České republiky Moravskoslezského kraje. Vylíčil, že je zřejmě někde na modré turistické značce kolem lanovky do Ráztoky.

„Policisté nás požádali o součinnost kolem osmé večer s informací, že muž má být v lokalitě, kde je sníh. Ten je zde od osmi set do tisíce metrů nadmořské výšky. Naše hlídka ze stanice na Pustevnách tedy vyrazila propátrat udaný prostor, ale bez výsledku,“ uvedl k počátku pátrací akce Jaroslav Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Hledání se ještě zkomplikovalo, když ztracený muž přestal komunikovat. Horští záchranáři se domnívali, že se mu mohl vybít mobilní telefon nebo že vyčerpáním usnul. Jakýkoliv pokus zkontaktovat se s ním, byl neúspěšný. Nepřálo ani počasí – v nižších partiích pršelo a ve vyšších hustě sněžilo.

„Před jedenáctou se do akce dostal i policejní psovod a s našimi členy opět prošel udaná místa a stále nic. Před půl dvanáctou pak všichni policisté, hasiči a horští záchranáři utvořili rojnici a začali pečlivě prohledávat okolí modré značky,“ popsal snahy o nalezení ztraceného muže Jaroslav Pavlica.

Rojnice bez úspěchu prohledávala asi půl hodiny, když se najednou ztracený muž ozval.

„Zřejmě opravdu usnul nebo omylem telefon vypnul. Udal, že je skutečně na sněhu, ale jinak byl dost zmatený. Nicméně během dvaceti minut od telefonátu sám vyšel z lesa, ovšem na druhé straně hřebenu. Byl prochladlý, zcela dezorientovaný, ale jinak naštěstí bez zranění,“ upřesnil Pavlica.

Policisté také zjistili, že muž je kromě jiného také pod vlivem alkoholu. Muži zákona jej tedy jej odvezli k podání vysvětlení, zároveň požádali, aby dotyčného vyšetřili zdravotníci.

„Posádka sanitního vozu zjistila, že muž je natolik podchlazený, že musí být převezen do nemocničního zařízení,“ dodal Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy. Podle jeho slov zbloudilý muž porušil snad všechny zásady bezpečného pohybu v zimních horách.