V květnu srazil devatenáctiletého Jiřího Kálala na malém nádraží v Hranicích vlak. Díky první pomoci, jež zraněnému kamarádovi Pavel Frkal a Martin Rössner okamžitě poskytli, však vyvázl bez vážnějších následků.

„Neviděl jsem, jak se to stalo. Najednou jsem slyšel křik, tak jsem rychle běžel na místo a byl u něj jako první. Důležité je, že je Jirka v pořádku," vzpomíná na událost Pavel Frkal, který byl nyní za svůj čin vyznamenán Českým svazem bojovníků za svobodu.

„Byl to pro mě silný a ojedinělý zážitek. A samozřejmě také velká pocta být oceněn spolu s takovými lidmi," prozradil Pavel Frkal. „Ze začátku jsem se cítil trošičku nesvůj, ale nervozita brzy odpadla, a já si užíval tu pozornost. Byl to skvělý a nezapomenutelný pocit," doplnil Pavel Frkal.

Medaili pochopitelně obdržel také druhý zachránce Martin Rössner. „Samozřejmě, že si ocenění vážím. Ceremoniál byl zajímavý, na podobné akci jsem nikdy předtím nebyl. Měli to pěkně zorganizované a pěvecký sbor byl super," řekl Martin Rössner.

„Jinak se mi líbilo, jak někteří členové pronesli pár slov o historii. A také zde bylo velice dobré občerstvení," dodal odlehčeně.

Není to pro ně první ocenění

Nejedná se o první poctu, které se mladíci dočkali. Již dříve převzali z rukou hejtmana ocenění Zlínského kraje za mimořádný čin. Oba totiž studují ve Valašském Meziříčí.

Český svaz bojovníků za svobodu předal 26. října medaile třinácti vybraným osobnostem. Nad samotným ČSBS se v posledních měsících snáší stín kontroverze, zejména pak nad předsedou Jaroslavem Vodičkou.

Ten se ocitl pod palbou kritiky v souvislosti s odchodem či vylučováním členů, kteří poukazovali na nedemokratické praktiky vedení svazu. Ministr obrany Martin Stropnický v posledních dnech dokonce připustil, že by ministerstvo mohlo přestat svaz podporovat.

„Protože ty informace, které se dostávají na veřejnost, jsou docela alarmující. Když odtamtud odcházejí lidé s lidickou minulostí nebo když odtamtud odchází jeden z našich nejstarších a nejúctyhodnějších veteránů, tak to nemůžu a nechci přehlížet," řekl médiím. 

David Král