Svoji premiéru si odbyla nedávno ve Valdštejnské zahradě v Praze, Přerované ji uvidí zřejmě až na začátku divadelní sezony.

„Vytvářet loutku podle skutečné osobnosti není sice úplně obvyklé, ale stává se to. K dispozici jsem měl jen fotky z minulosti. Chtěl jsem co nejvíc vystihnout výraz člověka, jeho charakteristiku,“ říká znojemský loutkář Pavel Mašek, který pro přerovské divadlo vyrábí loutky pravidelně.

Na zhotovení marionety měl necelé tři týdny a dodržení šibeničního termínu mu pěkně zkomplikovaly vlasy pro loutku.

„Měli jsme jen paruky s rovnými vlásky, ale s těmi to nebylo ono. Museli jsme zajet k výrobci a nechat si pro loutku vyrobit vlasy kudrnaté,“ líčí Mašek.

Z konečného výsledku má prý velmi dobrý pocit. Loutka se líbila i Pavlu Novákovi mladšímu.

„Když jsem otevřel krabici s marionetou, naskočila mi husí kůže. Ta podoba je neuvěřitelná,“ popisuje své první dojmy Novák.

Myšlenka na vytvoření loutky jeho otce se prý zrodila v hlavě primátora Jiřího Lajtocha a v Nadačním fondu jazzového festivalu.

„Nejdřív jsem váhal, jestli je to dobrý nápad, ale pak jsem si řekl, proč ne. Otec měl vždycky blízko k dětem a navíc – sochu má kdekdo, loutku ne,“ říká Novák.

Loutka už má za sebou křest přerovským pivem a nyní stojí modelem ve fotografickém ateliéru. Návštěvníci divadla si ji budou moci prohlédnout od počátku nadcházející sezony.

„Ta loutka se šíleně dobře vodí, je úžasně pohyblivá. Ideálně se hodí pro komornější představení u nás nebo v Městském domě,“ pochvaluje si principálka Přerovského Kašpárka Marie Veřmiřovská a dodává, že marionetu ještě čeká drobnější úprava.

„Ještě mu necháme upravit ruku tak, aby mohl chytnout kytaru.“

Loutka by mohla vystupovat v pořadech pro děti a také doprovázet hudební vystoupení. Podobnou show předvedli přerovští loutkoherci s dřevěnými jazzmany, kteří pod názvem Kamarádi na nitích doprovodili Academic Jazz Band.

V budoucnu by k loutce Pavla Nováka mohlo přibýt ještě její „dvojče“.

„Pro venkovní představení bych si představovala loutku ještě větší, tak sedmdesáticen­timetrovou marionetu,“ zmiňuje principálka.

Podle Pavla Nováka mladšího jde o reálný plán. Hodlá o něm jednat s loutkářem Maškem.