Nešlo však o patogeny, které by mohly způsobit konzumentům zdravotní problémy. Salmonelu nezjistili hygienici ve zmrzlině roky.

„V žádné letos zkontrolované zmrzlině nebyl nalezen patogen, který by způsoboval onemocnění u lidí, jako například salmonela. Z tohoto pohledu jsou zmrzliny bezpečné,“ informovala o závěru dosavadních kontrol zejména točené zmrzliny ředitelka Odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Jitka Švecová.

Co ukázaly výsledky?

Výsledky mají hygienici ze 40 kontrol. V dalších případech ještě na zprávu z laboratoře čekají.

„V sedmi odebraných vzorcích byl ale zjištěn zvýšený počet takzvaných indikátorových mikroorganismů ukazujících na to, že provozovatel má například špatně nastavenou frekvenci sanitace nebo péči o zařízení na výrobu zmrzliny zanedbal,“ vysvětlovala.

Zmrzlina obsahovala bakterie, které sice ukazují na nedostatky v péči o zmrzlinový stroj, ale konzumentovi žádný problém nezpůsobí. Jde o mikroorganismy běžně přítomné v trávicím traktu obratlovců. Ve zmrzlině, jakékoliv potravině, však nesmí překročit přípustný limit.

„V těchto případech byla nařízena okamžitá sanitace. Prodej zmrzliny musel provozovatel zastavit, stroje důkladně vyčistit a následně nám doložit zprávu o provedení odběru z negativním výsledkem,“ vysvětlovala Jitka Švecová.

Tisícová pokuta

Zmrzlinářům za chybu udělili hygienici tisícovou pokutu.

„Větší problém pro ně je, že v době, kdy jim přálo počasí, museli zhruba na týden přestat prodávat zmrzlinu – než doloží zprávu z laboratoře, že je vše v naprostém pořádku,“ poznamenala ředitelka.

Kompletní prověrka

Hygienici v rámci kontroly odebírají nejen vzorky zmrzliny, zhruba 150 gramů, ale prohlédnou si celé zázemí provozovny. Provedou kompletní prověrku.

„Zajímá nás, jak jsou skladované směsi, napojení přístroje na pitnou vodu, jak pracovníci dodržují osobní hygienu, jak je v celém provozu dodržována provozní hygiena,“ vyjmenovávala Jitka Švecová a zároveň vzkázala zmrzlinářům v Olomouckém kraji, že v kontrolách pokračují hygienici i v srpnu.

Podle známého zmrzlináře Michala Čouky ze Štarnova je vedle špičkové suroviny právě pravidelná a důsledná sanitace zmrzlinového stroje základem úspěchu točené suroviny.

„Mám pět strojů. Denně potřebné části rozeberu a vyčistím v roztoku vody se savem a jarem,“ sdělil Čouka.

"Když jsem začínal, trvalo mi vyčištění jednoho skoro hodinu. Po těch letech jsem se dostal na půl hodiny. Celkově jsou to více než dvě hodiny práce," popisoval zmrzlinář.