„Nejenom že uchažeči o práci ohledně svých životopisů často lžou, ale navíc ani důkladně nečtou inzeráty. Hlásí se potom na pozice, pro něž nemají kvalifikaci ani předpoklady. Okrádají tím o čas sebe i nás,“ stěžoval si jednatel prostějovské společnosti Kvintech Pavel Ponížil.

Upozornil, že nepravdy uvedené v životopise dokážou zkušení personalisté odhalit už při ústním pohovoru. „Stačí, když zájemce o práci vyzveme, aby podrobně popsal náplň práce v rámci pozice, kterou má v životopise uvedenou. Pokud tápe, je jasné, že na té pozici nebyl, nebo tu práci nezvládal,“ konstatoval Ponížil.

V podobném duchu se vyjádřil i personalista olomoucké obchodní firmy, který si přál zůstat v anonymitě. „Před časem jsem bez nějakého dalšího prověřování přijal obchodního zástupce, jehož životopis byl dokonalý. Navíc on sám byl u osobního pohovoru velmi přesvědčivý,“ vyprávěl.

Až po dvou měsících vedení firmy zjistilo, že nový pracovník vlastně nevykazuje žádnou činnost. Pouze dokonale falšoval reporty, fingoval schůzky a požíval výhod služebního auta a telefonu. Personalista obvolal jeho předchozí působiště. Dozvěděl se, že se dotyčný ve všech svých zaměstnáních choval obdobně a polovinu údajů si do svého životopisu vymyslel.

Podle zkušeností pracovníků olomouckého úřadu práce je většinou těžké rozlišit hranici mezi lží a taktickým zamlčováním při osobní prezentaci uchazeče. „Pokud má však někdo například základní vzdělání a do životopisu uvede středoškolské s maturitou, tak se jedná o lež. Podobně tomu je u vlastnictví řidičského průkazu,“ varoval analytik olomouckého ÚP Jaroslav Mikšaník.

Upozornil také na příklad, že těžko lze ze lži vinit někoho, kdo svůj stupeň znalosti anglického jazyka ohodnotí jako pokročilý, a ve skutečnosti není schopen v tomto jazyce plynule komunikovat. Už vůbec nelze znormovat posuzování takových vlastností, jako je pečlivost, kreativita, spolehlivost nebo samostatnost. Právě na jazykové znalosti zpravidla kladou důraz personální agentury, které často provádějí výběr uchazečů pro klíčové pozice v bohatých firmách.

„Uchazeč si zamlčováním či pozměňováním zásadních informací spíše ublíží. Vzorový příklad je u prezentace znalosti jazyků. Spousta kandidátů si tuto znalost vědomě či nevědomě nadhodnocuje. Obdobné je to i u práce na PC,“ sdělila Iva Válková z olomoucké personáloní agentury Pragma.

Obtížnější je také zjistit skutečné důvody, proč uchazeč mění zaměstnání. „To se snažíme vypátrat při osobním pohovoru, případně si doplnit referencemi,“ prozradila. Odborníci se na druhou stranu shodují, že zájemci o práci by se měli prezentovat v co nejlepším světle.

„V rámci poradenství uchazečům doporučujeme, že negativní informace nepatří do životopisu. Jestliže je uvedete, zvyšujete pravděpodobnost, že vás nepozvou na pohovor. Pokud si však tyhle informace necháte až na pohovor, máte možnost je vysvětlit nebo vyvážit informacemi pozitivním,“ doporučil Mikšaník.