Letos je to ale trochu jiné. Kvůli embargu Ruska, které do své země zakázalo dovážet jablka z Polska, se pěstitelé obávají přílivu levného ovoce od sousedů. Cena českých jablek se prý kvůli tomu může výrazně snížit.

„Co budeme s úrodou dělat? Ještě sami nevíme. Poláci, kteří vyvážejí dvě třetiny produkce právě do Ruska, budou chtít dostat své ovoce stůj co stůj na trh. Za vyvezená jablka mají totiž dotace," shrnul Antonín Ryšánek, sadař ze Zemědělského družstva Podhradí v Týnu nad Bečvou.

Právě Polsko představuje pro místní zemědělce vážnou konkurenci.

„Je to velká země a třicet procent lidí tam hospodaří. Jablka na zpracování se teď vykupují za padesát haléřů, ale nevíme, jestli se v budoucnu budou vůbec vykupovat a za kolik," nastínil obavy českých ovocnářů.

Embargo se podle něj nejvíce dotkne velkých pěstitelů.

„Tam bude asi dopad největší. My máme jen dvanáct hektarů, ale i tak to pocítíme, protože se bude cena tlačit dolů. Kilo letních jablek prodáváme za 10 korun, podzimních za 16. Odhaduji, že se cena srazí nejméně o padesát procent," řekl.

Polská nebo česká, hlavně co nejlevnější

Jednou z možností je, že ovoce od pěstitelů nakoupí nějaká třetí země, na niž se embargo nevztahuje, a ta potom jablka do Ruska vyveze.

„Zemědělci ze zemí Evropské unie ale na embargo jedině doplatí," dodal.

I když čeští politici zareagovali na ruské embargo tak, že vyzývají spotřebitele, aby konzumovali pouze ovoce domácí produkce, podle sadařů je to pouhé gesto.

„Lidé půjdou stejně kvůli nízké ceně raději do supermarketu. Je jim jedno, jestli jsou jablka česká nebo polská, chtějí nakoupit co nejlevněji," podotkl ovocnář a pěstitel Eduard Kozák z Lučic u Bělotína. I on potvrzuje obavy z výrazného snížení cen.

„Dostáváme se na cenu, kdy už se výkup jablek ani nevyplatí," poznamenal.

Prognózy nejsou optimistické

Velcí pěstitelé jablek jsou v Olomouckém kraji například v Klopině na Šumpersku či v Senici na Hané na Olomoucku.

„Sezona je sice na začátku, ale prognózy nejsou příliš optimistické. Je otázka, jakým směrem se bude situace dál vyvíjet," zhodnotil Michal Horáček, ředitel divize ovocnářství ze společnosti Úsovsko se sídlem v Klopině.

Ovoce ze zdejších sadů, které se pěstuje na tři sta hektarech, získalo certifikát Haná – regionální produkt.