Aisec, mezinárodní studentská nezisková organizace, která na výměnných edukačních programech spojuje okolo sta tisíc studentů z více než 120 škol, vyslala prostřednictvím projektu Edison pětici mladých lidí z různých koutů světa do České republiky. Odvážlivci stráví šest týdnů v naší zemi, aby v každém týdnu navštívili jednu školu a v anglickém jazyce představili svou kulturu.

„Je podstatné, aby vyslaní studenti ani země, do kterých přijedou, neměli za mateřský jazyk angličtinu. Záměrem mezinárodní návštěvy je prohloubení znalostí o jiných kulturách v jazyce, který je cizí pro obě strany," vysvětlila cíl projektu zástupkyně ředitele pro druhý stupeň Lenka Šatánková.

Každý z pětice cizinců bydlí u rodiny některého z žáků. Dopoledne třídám přednese dva dvouhodinové bloky, odpoledne tráví skupinka společně.

„Studenti si prošli město i nedaleké lázně, dozvěděli se něco o naší historii a památkách. Vyzkoušeli si lukostřelbu nebo navštívili starostu města," popsala týdenní program jedna z koordinátorek návštěvy Hana Dohnalová Večerková. Zbytek dne tráví v rodinách.

Abed je z Česka nadšený

„Abed si s rodiči rozumí, nejvíc si povídá s tátou. Naplánovali si výlet do Kroměříže, aby mu ukázali tamější zahrady," sdělila své zážitky jedenáctiletá Alžběta Lukešová, která ubytovává Abeda z Jordánska.

Sám Abed je z Česka nadšený.

„Jsem tu už podruhé a opravdu se mi zdejší kultura líbí. Lidé jsou velmi laskaví a krásně se o nás starají," ohodnotil své zkušenosti šestadvacetiletý Abed Abu Ghalyoun.

O tom, že je projekt oboustranně přínosný, značí i reakce žáků, kteří zhlédli jednotlivé prezentace. „Abed má přednášku o Jordánsku skvěle zpracovanou. Celé dvě hodiny jsme se nenudili, zapojil nás i do her," sdělila nadšeně studentka deváté třídy Viktorie Vosáhlová. Její spolužák Adam Vinklárek říká, že na procvičení konverzace je taková návštěva určitě přínosná.

Autorka: Veronika Hlavinková