„Je to hrůza. Dělají nepořádek kolem ubytovny, jsou s nimi stále nějaké problémy. Strážníci tam musí jezdit skoro pořád,“ popsal chování obyvatel ubytovny jeden ze signatářů petice, který nechtěl zveřejnit své jméno. „Kolikrát třeba hlasitě zpívají do dvou, do tří do rána, člověk se pořádně nevyspí, děti se bojí chodit kolem do školky, musí s nimi chodit rodiče, protože už tam došlo k nějakým napadením,“ dodal muž, který bydlí nedaleko ubytovny.

Špatné zkušenosti s obyvateli domu ve Vrchlického ulici potvrdil i velitel hranických strážníků Miroslav Mann. „Jsou tam někteří nájemníci, kteří mají problémy se společným soužitím. Často zde dochází k různým neshodám nebo dokonce k fyzickým napadením,“ informoval Mann.

Peticí se zabývala i městská rada. „Uložili jsme městské policii, aby v ubytovně prováděla zvýšený dohled. Dále dostal odbor správy majetku a odbor sociálních věcí a zdravotnictví za úkol navrhnout opatření, která by eliminovala zmíněné problémy,“ uvedla hranická místostarostka Radka Ondriášová (Právo a Spravedlnost).

Strážníci již pravidelné kontroly objektu provádějí. „Kontrolujeme jak okolí ubytovny, tak společné vnitřní prostory,“ uvedl Miroslav Mann.
Složitějším problémem ale bude vyřešit celkovou koncepci provozu ubytovny tak, aby v ní nedocházelo k výše zmíněným problémům.

„Jaké to budou změny, je těžké říct předem. Uvažuje se například o tom, že by zde působil terénní sociální pracovník, který by byl v kontaktu se zdejšími obyvateli. Tito pracovníci by se zde střídali, tak aby tam byli 24 hodin denně,“ popsala jedno z možných řešení Radka Ondriášová.

Podle jejích slov zatím není jasné, zda bude v dalších letech kapacita ubytovny dostačovat svým účelům. Neplatiči, které soud vykáže z jejich původních, v tomto případě městských bytů, totiž stále přibývá. „Město jim musí na dobu, než si seženou nové bydlení, poskytnout přístřeší. K tomu právě slouží ubytovna ve Vrchlického ulici. Ta však nyní praská ve švech i kvůli tomu, že řada jejích obyvatel si není schopná nové bydlení zajistit a zůstává zde žít dlouhodobě,“ vysvětlila hranická místostarostka.