„Přiznám se, že jsem takový úspěch neočekával. Když jsem na kandidátku Otevřené radnice vstupoval, chtěl jsem hlavně podpořit práci lidí, kterým dlouhodobě fandím. Sám jsem však politické ambice neměl, a proto jsem ani nebyl na čelních pozicích kandidátky. Od soboty jsem tak stál před těžkým rozhodnutím,“ sdělil Petr Večeřa v oficiálním prohlášení.

Mandátu se nakonec chirurg hranické nemocnice rozhodl vzdát ve prospěch zkušenějšího kandidáta.

„Ostatní zvolení zástupci Otevřené radnice mají s vedením města zkušenosti a prokázali, že to dělají dobře, neboť byli zvoleni opakovaně. Jsou za nimi stovky hodin kvalitní práce a velké rozpracované projekty. Já bych v tom všem byl nováčkem,“ zdůvodnil svůj postoj Petr Večeřa a pokračoval.

„Ačkoliv jsem velmi potěšen vloženou důvěrou, připadá mi zodpovědnější přenechat své místo lidem, kteří budou pro práci ve městě větším přínosem díky svým zkušenostem. Kontinuita rozpracovaných projektů je důležitá,“ doplnila osmička kandidátky Otevřené radnice.

Na uvolněné místo zastupitele se tak posunul Robert Selzer, který v zastupitelstvu figuroval již v předchozím období a na chodu města se podílel také jako radní.

Lékaři a učitelé táhnou

„Lidé často volí své zástupce podle společenské popularity a podle profesí,“ je dále přesvědčen Petr Večeřa.

A jeho slova nelze rozporovat, mezi nově zvolenými zastupiteli jasně dominují lidé vykonávající profese lékařské a učitelské.

Stejně jako v případě Petra Večeři přitom většinu z nich voliči do zastupitelstva poslali z nižších pozic kandidátek svými preferenčními hlasy. Z lékařů tak v zastupitelstvu usednou Ctirad Polášek, Jana Švarcová a Ivan Sumara.

To však není nic proti počtu pedagogů. Hned tři úspěšní kandidáti vzešli z hranického gymnázia, když se do zastupitelstva dostal Jiří Horký, Jiří Lysák a ředitel Radova Langer. Teprve nedávno navíc do důchodu odešel dlouholetý učitel gymnázia Zdeněk Jemelík.

Své zastoupení má ale také Střední zdravotnická škola Hranice v podobě ředitelky Hany Čamborové. Pedagogická činnost pak není cizí ani Vladimíru Juračkovi či Marku Nádvorníkovi.

A s výchovou dětí jsou dlouhodobě spjaty také Pavla Tvrdoňová, ředitelka Dětského domova v Hranicích a Blanka Šturalová, ředitelka místního domu dětí a mládeže.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na vedoucího střediska výchovné péče Miroslava Raindla.

S trochou nadsázky tak lze říci, že kdyby mezi sebou koalici uzavřeli pedagogové a lékaři tak mají pohodlnou většinu. Kdyby jen nebyli v sedmi různých stranách. Příště tedy založit stranu učitelů a lékařů a je to doma.