„Voda nebude pitná až do doby, než prokážou její kvalitu výsledky rozboru. Bude to trvat nejméně týden, protože výsledky na makrobiologii a bakteriologii potřebují hodně času,“ shrnul ředitel přerovské společnosti Vodovody a kanalizace Miroslav Dundálek.

Bez pitné vody se ocitly obec Ústí, Skalička, Kamenec, Opatovice, Paršovice, Valšovice, Rakov, Býškovice, Horní Nětčice,Vítonice, Žákovice, Blazice, Dolní Nětčice, Soběchleby, Radotín, Oprostovice, Bezuchov, Malhotice, Všechovice, Provodovice, Lhota a Sovadina.

„Vzhledem k zatopení jímacího území jsme museli přistoupit k odstavení vodního zdroje Ústí. Zásobování skupinového vodovodu Záhoří bylo zajištěno přes stávající akumulace, jejichž kapacita byla omezena a vznikly tak potíže při dodávce vody. S ohledem na situaci jsme rozmístili kontejnery s pitnou vodou k obecním úřadům v Soběchlebích, Všechovicích a Opatovicích,“ dodal Miroslav Dundálek.

V ostatních obcích bude zajištěno náhradní zásobování pojízdnou cisternou DAF. Voda podle něj v tuto chvíli sice teče, ale stále není pitná.

Řeka Bečva zaplavila část obce Ústí na Hranicku 14.10.2020.
Bečva se vrací do normálu. V Ústí odklízejí bahno

V Ústí na Hranicku probíhá celý den úklid zaplaveného sportovního areálu, a toto je starost navíc.

„Naštěstí to chytly jen sklepy rodinných domů, ale chybělo pár centimetrů, a voda se dostala i do okolních domů. Dnes uklízíme celý den hřiště a čistíme krajskou silnici, která je zablácená. Slíbili nám přistavení cisterny s pitnou vodou,“ vylíčil starosta Ústí Libor Vykopal. 

Cestu mezi Pivovarskými schody a Hotelem Centrum na ulici Komenského čeká rekonstrukce.
Místo štěrku dlažba. Oprava „poslední polňačky v centru Hranic“ začala